Tegoroczny 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wspiera dziecięcą onkologię i hematologię. Niektóre spółki górnicze czy instytucje związane z górnictwem także postanowiły w tym roku wesprzeć Orkiestrę. Na licytacje zaproponowały m.in. zjazdy pod ziemię, a cały dochód z licytacji zasili konto WOŚP.
W Orkiestrze zagra w tym roku m.in. Polska Grupa Górnicza.
– Zjazd pod ziemię z zarządem PGG, poznanie branży górniczej „od podszewki” czy może trening sportowy z naszymi pracownikami – zachęcamy wszystkich do włączenia się w licytacje przygotowane przez zarząd i pracowników Polskiej Grupy Górniczej, która dołączyła do 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wspólnie wspierajmy dziecięcą onkologię i hematologię – mówi Ewa Grudniok, rzeczniczka prasowa PGG.
Wśród prowadzonych licytacji znalazły się treningi sportowe z pracownikami górniczej spółki: z drużyną PGG Hajery, z Jackiem Ancem (brazylijskie jiu-jitsu), z Łukaszem Kubiakiem (trening taekwondo) oraz licytacja zjazdu pod ziemię w jednej z kopalń PGG i spotkanie z zarządem spółki.
Szyb Grzegorz czeka na zwiedzających
Południowy Koncern Węglowy zaoferował trzy aukcje charytatywne w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
10 stycznia zakończyła się pierwsza aukcja charytatywna zjazdu do kopalni Janina w Libiążu, gdzie zwycięzca zaoferował cenę 3351 zł. Spółka oferuje kolejny już zjazd do tej kopalni – aukcja trwa do niedzieli, 26 stycznia. Zwycięzca licytacji wraz z osobą towarzyszącą zyska jedyną w swoim rodzaju możliwość zjazdu do podziemi kopalni i przekonania się, jak wygląda codzienna praca górników. W programie wizyty znajdzie się m.in.: zwiedzanie ściany wydobywczej w ruchu, przejażdżka maszynami górniczymi (ZG Janina to pierwsza w Polsce kopalnia węgla kamiennego, gdzie do transportu podziemnego używane są samojezdne wozy transportowe), wizyta w wyrobiskach podziemnych, obserwacja podziemnych technologii oraz spotkanie z górnikami.
Południowy Koncern Węglowy w ramach wsparcia WOŚP oferuje również zjazd do budowanego szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie. Ta licytacja też zakończy się 26 stycznia. Zwycięzca aukcji zobaczy, jak powstaje szyb górniczy oraz towarzysząca mu infrastruktura powierzchniowa, zjedzie na jego dno oraz zostanie zapoznany z technologią budowy obiektu. Warto wiedzieć, że szyb Grzegorz będzie pierwszym w historii polskiego górnictwa węglowego szybem głębionym z tzw. wieży szybowej ostatecznej i pierwszym po 30 latach szybem w kopalniach węgla wybudowanym z zastosowaniem technologii mrożenia górotworu.
– Cieszymy się, że możemy wesprzeć tegoroczny Finał WOŚP aż trzema charytatywnymi licytacjami, których przedmiotem są zjazdy do naszych zakładów górniczych. To nie pierwszy raz, kiedy angażujemy się w tę inicjatywę. Zjazdy do naszych kopalń były już w przeszłości oferowane na licytacjach charytatywnych i zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem, przynosząc znaczące wsparcie dla WOŚP. Szczególnie ważne jest dla nas, że możemy dołożyć także swoją cegiełkę, włączyć się w tę szlachetną inicjatywę, wspierając tak istotne obszary jak onkologia i hematologia dziecięca – podkreśla Paulina Mikołajczyk, rzeczniczka prasowa Południowego Koncernu Węglowego.
Z kolei Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeznacza na licytację jedno zaproszenie (dla maksymalnie 10 osób) związane ze zwiedzaniem siedziby CSRG w Bytomiu. W ramach zaproszenia zawodowi ratownicy górniczy zaprezentują sprzęt, jakim dysponują podczas akcji ratowniczych, a także odbędą ćwiczenia ratownicze w podziemnych wyrobiskach ćwiczebnych, które są wzorowane na wyrobiskach kopalnianych. Kwota wyjściowa licytacji to 100 zł.
Na licytacji nawet wóz odstawczy
KGHM ZANAM, jeden z największych polskich producentów maszyn i urządzeń dla górnictwa, przekazuje na finał WOŚP model wozu odstawczego DT20 z akcesoriami. „To wyjątkowa okazja, by stać się posiadaczem precyzyjnie wykonanego modelu, który został stworzony z użyciem technologii druku 3D. Model wykonano z takiego samego tworzywa, jakie stosuje się przy produkcji niektórych części stosowanych w maszynach produkcji KGHM ZANAM” – zachęca spółka do licytacji.
W zestawie zwycięzca licytacji otrzyma: certyfikat zgodności ze wszystkimi specyfikacjami, model wozu odstawczego DT20, dwa serca z motywem WOŚP na smyczy wykonane z metalu, dwie pamiątki z motywem 33. Finału WOŚP w Polkowicach wykonane z metalu oraz „krówki”.
Wóz odstawczy DT20 jest pojazdem przeznaczonym do transportu urobku w wyrobiskach podziemnych, jest przystosowany do eksploatacji złóż metali nieżelaznych oraz surowców mineralnych w środowisku niezagrożonym wybuchem metanu lub o najniższym stopniu zagrożenia.
W Orkiestrze zagra także jastrzębskie Carbonarium. W dniu Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Carbonarium odbędzie się Czarna Szama – Festiwal Czarnego Jedzenia.
Czarna Szama to pierwsze takie kulinarne wydarzenie w Jastrzębiu-Zdroju. Tego dnia w Carbonarium będą przekonywać, że czarne może być nie tylko piękne, ale też pyszne. Co się pojawi? Czarna pizza i krupnioki, czarna lemoniada, czarne pierogi i czarne ciastka – Carboniki. Przy okazji pałaszowania będzie można wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, wrzucając datki do puszki. Zwiedzanie Carbonarium z WOŚP będzie się odbywało w godzinach 11.00-18.00.
LW Bogdanka nie będzie bezpośrednio zaangażowana w organizację wydarzeń. Niemniej, spółka przekazała na licytację organizowaną przez miasto Łęczna następujące przedmioty: piłkę z podpisami siatkarzy Bogdanka Luk Lublin, figurę św. Barbary oraz lampę górniczą.
33. Finał WOŚP odbędzie się 26 stycznia 2025 r. Co ciekawe, ważące 4,5 g złote serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oznaczone numerem 1 ma polecieć w kosmos. Na orbitę ma je zabrać polski astronauta Sławosz Uznański.
Zebrane środki podczas 33. Finału mają zostać przeznaczone na rzecz onkologii i hematologii dziecięcej. Pomoc obejmie 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej i 4 zakłady patomorfologii.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.