Nadchodzące miesiące powinny przynieść umiarkowany wzrost przemysłu; do marca produkcja będzie rosnąć w tempie 1-2 proc. w skali roku, po uwzględnieniu różnic kalendarzowych - ocenił w komentarzu do środowych danych GUS analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki.
Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że produkcja przemysłowa w grudniu 2024 r. wzrosła o 0,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 8,0 proc.
- Polski przemysł powoli powraca do wzrostu. Głównym kołem napędowym pozostają branże związane z produkcją dóbr konsumpcyjnych. Największymi bolączkami są natomiast słaby popyt zewnętrzny i problemy niemieckiej motoryzacji - zauważył w komentarzu do danych GUS analityk Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zauważył, że aktywność firm w przetwórstwie dalej pozostawała słaba - “dobrze radzili sobie producenci elektroniki i farmaceutyków - produkcja wzrosła o kolejno 16,7 i 9,9 proc. rdr“ - dodał.
- Nadchodzące miesiące powinny przynieść umiarkowany wzrost przemysłu - do marca produkcja będzie rosnąć w tempie 1-2 proc. w skali roku, po uwzględnieniu różnic kalendarzowych. Głównym motorem będzie produkcja dóbr konsumpcyjnych, prawdopodobnie zobaczymy też lepszą aktywność branż powiązanych z budownictwem np. produkcji metali i surowców niemetalicznych - ocenił.
Podkreślił, że w jego ocenie główną bolączką polskiego przetwórstwa pozostanie popyt zagraniczny, szczególnie w motoryzacji.
- Dane Eurostat wskazują, że od początku roku produkcja sektora w Europie zmalała o 2,3 proc. W Polsce osłabienie sięgnęło 11,2 proc. z uwagi na mniejszy popyt na baterie dla samochodów elektrycznych. Restrukturyzacje głównych niemieckich koncernów prawdopodobnie utrzyma okres marazmu - dodał.
Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.