W grudniu ub.r. liczba ofert pracy dla przedstawicieli zawodów technicznych była na poziomie z okresu pandemii - wynika z raportu na temat Barometru Ofert Pracy. Pod koniec 2024 r. było więcej województw z mniejszą liczbą ofert pracy niż takich, gdzie ta liczba wzrosła.
Przygotowany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w grudniu ub.r. wyniósł 251,3 pkt, czyli tyle, ile w listopadzie - podał BIEC w raporcie.
“Przez większość ubiegłego roku obserwowaliśmy nieśmiałe ożywienie aktywności rekrutacyjnej po uprzednich znacznych spadkach. Jednak ostatnie miesiące charakteryzowały się ponownym zmniejszeniem liczby wakatów. W rezultacie w całym 2024 r. ich liczba bardzo nieznacznie wzrosła“ - czytamy w raporcie BIEC.
Autorzy stwierdzili, że w grudniu było więcej województw, w których wystąpił spadek liczby ogłoszeń o pracy, niż takich, gdzie ogłoszeń przybyło. Relatywnie największy wzrost liczby ogłoszonych ofert zatrudnienia w skali miesiąca wystąpił w woj. kujawsko-pomorskim, dolnośląskim oraz świętokrzyskim, zaś największy spadek odnotowaliśmy w woj. warmińsko-mazurskim, śląskim oraz wielkopolskim. W całym ubiegłym roku największy spadek liczby ofert pracy wystąpił w woj. opolskim, świętokrzyskim, lubuskim oraz podkarpackim, a największy wzrost - w woj. łódzkim oraz mazowieckim.
“Spośród szerokich grup zawodowych w grudniu więcej niż przed miesiącem wakatów ukazało się jedynie dla przedstawicieli zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. Nie miał on większego efektu, gdyż dla zawodów z zakresu nauk ścisłych obserwujemy wyraźną spadkową tendencję. Liczba ogłaszanych ofert pracy dla tego typu pracowników ustawicznie kurczy się od 2,5 lat“ - czytamy w raporcie.
Dodano w nim, że także w minionym roku spadła liczba ogłoszeń o pracę dla przedstawicieli zawodów o charakterze technicznym. Zmniejszyło się jedynie tempo spadku liczby ogłoszeń zatrudnienia.
“Na skutek dotychczasowej redukcji liczba ogłaszanych ofert pracy oscyluje obecnie wokół wartości z okresu kowidowego z 2020 r. Grupa zawodów ścisłych pod względem wielkości spadku w relacji do górnego punktu zwrotnego pozostaje niechlubnym +liderem+ na tle innych szerokich grup. W samym grudniu znaczny spadek liczby wakatów wystąpił również w przypadku ofert pracy dla osób wykonujących prace fizyczne. Był to już trzeci z rzędu spadek w tej kategorii“ - stwierdzili autorzy raportu.
Podkreślili jednak, że mimo nieudanej końcówki ubiegłego roku, sytuacja pracowników fizycznych na rynku wakatów jest najlepsza. W tym przypadku z miesiąca na miesiąc ubiegłego roku liczba ogłaszanych wakatów sukcesywnie wzrastała, zanim po osiągnięciu maksimum historycznego we wrześniu uległa korekcie. Zbliżoną sytuację widać także w usługach. Przez większość roku dało się zaobserwować ożywienie, choć nie tak wyraźne jak w przypadku zawodów związanych z pracą fizyczną. Niemniej jednak dla niektórych kategorii ofert pracy związanych ze świadczeniem usług liczba ogłaszanych wakatów w ciągu roku biła nowe rekordy.
Powrót do poziomu z początku 2024 roku został odnotowany w grupie zawodów skierowanych do absolwentów nauk społecznych lub prawnych. Ubiegłoroczny wzrost w tej kategorii był stosunkowo powolny. Cały progres obserwowany przez większość roku został zniwelowany nieudaną końcówką roku.
“W zawodach wymagających wykształcenia z zakresu nauk społecznych lub prawnych w grudniu wzrost liczby wakatów w relacji do poprzedniego miesiąca notujemy jedynie dla pracowników zajmujących się obsługą klienta. Również w skali całego 2024 r. wzrost w tej kategorii był największy. Dla pozostałych kategorii ofert pracy w grudniu notujemy spadki. Relatywnie największe wystąpiły dla pracowników infolinii, finansistów oraz grafików“ - czytamy w raporcie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.