1 stycznia 2025 r. to data, od kiedy odpady powstałe podczas budowy, remontów czy rozbiórek muszą być dzielone na co najmniej sześć podstawowych frakcji, tj.: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegły, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Do pojemników na odpady zmieszane nie będzie już można wyrzucać starych ubrań, koców, obrusów i innych tekstyliów.
Do tej pory segregacji podlegały m.in. plastik, papier i szkło oraz gruz, a w niektórych gminach także bioodpady. Od 1 stycznia segregacji podlegają także stare ubrania i tekstylia. Do kontenerów na odpady zmieszane nie będziemy już mogli wyrzucać: ubrań, zużytych zasłon i firan, starych koców, kołder, poduszek, uszkodzonych dywanów, wykładzin, poplamionych i nienadających się do użytku pościeli czy ręczników. Trzeba będzie je dostarczać do PSZOK-ów. Gminy już uspokajają, że mieszkańcy będą mogli wrzucać zużytą odzież do kontenerów PCK. Ale uwaga, mogą tam trafiać jedynie te ubrania, które po wypraniu nadają się do noszenia. Brudne, zniszczone i potargane absolutnie nie powinny być wrzucane do kontenerów PCK.
Poza tym reszta przepisów o segregacji odpadów pozostaje bez zmian. Istnieją jednak pewne kruczki, o których przypomniało ostatnio Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach. Otóż nie każde szkło nadaje się do ponownego przetworzenia. Do zielonego pojemnika wrzucamy szkło opakowaniowe – czyli butelki i słoiki, a także opakowania szklane po kosmetykach. Nie powinny z kolei trafiać tu np. zbite szklanki, lustra, szyby samochodowe, klosze szklane, znicze. Wynika to z różnych temperatur topnienia. Te odpady wyrzucamy do pojemnika czarnego. Możemy je także przywieźć do Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów. Warto pamiętać o tych kilku zasadach, ponieważ do przetwarzania szkła zużywa się mniej energii, niż jest potrzebne do przetworzenia surowców do produkcji zupełnie nowego produktu – podkreślają specjaliści z katowickiego MPGK.
Od początku 2025 r. przedsiębiorcy będą musieli zacząć segregować odpady budowlane na sześć grup. Ustawa przewiduje podział na następujące frakcje: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie. Obowiązek ten dotyczy zarówno firm budowlanych, jak i firm odbierających odpady od osób prywatnych przeprowadzających remonty. Wytwórca odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz następny posiadacz odpadów mogą zlecić wykonanie obowiązku segregacji innej firmie, która posiada zezwolenie na przetwarzanie odpadów, w drodze umowy określającej dalsze zagospodarowanie wysegregowanych odpadów, zawartej w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Segregacja może być przeprowadzona na miejscu budowy lub rozbiórki, ale istnieje też opcja przekazania zmieszanych odpadów do specjalistycznych firm zajmujących się ich segregacją, które posiadają zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Odpowiedzialność za wykonanie obowiązku segregacji odpadów ponoszą solidarnie wytwórca odpadów budowlanych i rozbiórkowych, następny posiadacz odpadów oraz podmiot, któremu zlecono segregację. Wysokość kar za nieprzestrzeganie przepisów będzie zależała od skali naruszenia i może wynosić od 1000 zł do nawet 1 mln zł.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.