Resort środowiska chce zachęcić gminy do szerszego zaangażowania w zbiórkę odpadów tekstylnych; przygotował listę dobrych praktyk w tym zakresie - poinformowała w poniedziałek wiceminister klimatu Anita Sowińska. Wśród nich są m.in. zbiórki charytatywne, czy giełdy wymiany ubrań i obuwia.
Wiceminister klimatu przypomniała, że zgodnie z przepisami od 1 stycznia br. prowadzone przez gminy tzw. PSZOK-i mają obowiązek zbiórki tekstyliów. Sowińska przekazała, że resort chce zachęcić gminy do szerszego zaangażowania w zbiórkę odpadów tekstylnych.
Poinformowała, że MKiŚ wystosowało do wszystkich gmin pismo z listą dobrych praktyk w tym zakresie. Wśród nich są m.in. zbiórki charytatywne, tworzenie gminnych re-butików czy , innowacyjnych form recyklingu, organizowanie giełd wymiany ubrań i obuwia oraz edukacja mieszkańców w zakresie zbiórki odpadów tekstylnych.
Sowińska zwróciła uwagę, że wpływ całej gospodarki tekstyliów na środowisko jest ogromny, ponieważ sektor tekstylny wpływa na 10 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych.
- Każdy Europejczyk kupuje rocznie 26 kg, a wyrzuca 11 kg tekstyliów. Ponadto od 22 do aż 43 proc. produktów zwróconych z zakupów online jest niszczone - dodała.
Przekazała też, że 78 proc. odpadów tekstylnych nie jest zbierana selektywnie.
- W najlepszym razie trafiają one do czarnego pojemnika, ale zdarza się, że zalegają w lasach lub są spalane w domowych piecach, które nie są do tego przygotowane - poinformowała.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 1 stycznia 2025 r. Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) mają obowiązek przyjmowania odpadów tekstyliów i odzieży. Tym samym odpady tekstylne nie mogą być już przez konsumentów wyrzucane do kontenerów z odpadami zmieszanymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.