GZM pozyskała 56 mln zł z funduszy UE na rozwój nowoczesnej mobilności. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na zakup autobusów elektrycznych oraz budowę kolejnych odcinków velostrad.
W ramach projektu „Zrównoważona, inteligentna mobilność – kluczem do transformacji regionu – Etap 1” Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zakupi 8 nowych autobusów o napędzie elektrycznym oraz 4 ładowarki plug-in, które zostaną przekazane do PKM Świerklaniec. Pieniądze te zostaną też wykorzystane na budowę odcinków velostrad nr 6 Katowice - Mysłowice (4,383 km) oraz nr 3 Tychy – Katowice (3,073 km) wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
- Wartość projektu wynosi ponad 72 mln zł, z czego dofinansowanie z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji) to prawie 56,5 mln. Końcowy termin realizacji projektu to marzec 2027 r. - informuje GZM.
Celem projektu jest łagodzenie skutków transformacji poprzez poprawę mobilności mieszkańców GZM. Rozwój infrastruktury transportu ekologicznego i wysokiej jakości zeroemisyjnego transportu publicznego przyczyni się do zwiększenia dostępności mieszkańców gmin obciążonych procesem transformacji regionu do lokalnych rynków pracy.
Ograniczenie emisji transportowych i rozwój nowoczesnej mobilności to jedne z najważniejszych priorytetów GZM. Przypomnijmy, w tym roku do końca listopada na drogi Metropolii ma wyjechać 8 autobusów napędzanych wodorem. Zostały one zakupione w ramach projektu HYDROGEN GZM finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
To jednak nie wszystko. GZM prowadzi właśnie przetarg na zakup 31 elektrycznych autobusów i uruchomienie 20 ładowarek, które w pierwszej połowie 2026 r. trafią do PKM Gliwice, Katowice, Sosnowiec i Świerklaniec.
W planach na pierwszy kwartał tego roku jest też ogłoszenie postępowania na zakup kolejnych 42 sztuk autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania w ramach realizacji projektu HYDROGEN GZM oraz Zielony Transport GZM edycja II, również dofinansowanych ze środków unijnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.