- Myślę, że tylu wyzwań, jakie czekają nas w 2025 r., polskie górnictwo jeszcze nie doświadczyło – podkreśla Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Wśród tych najważniejszych na pierwszym miejscu wymienia notyfikację pomocy publicznej.
- Polskie górnictwo od kilku lat korzysta z pomocy publicznej przyznanej na ograniczanie zdolności produkcyjnych, która to pomoc nie została dotychczas notyfikowana przez Komisję Europejską. Jest to chyba najważniejsze wyzwanie dla polskiego rządu, gdyż brak akceptacji mógłby doprowadzić do obowiązku zwrotu środków publicznych, co w efekcie oznaczałoby koniec polskiego górnictwa węgla energetycznego. Miałoby to również katastrofalny wpływ na transformację branży, całej energetyki, jak i polskich regionów węglowych – akcentuje.
Wskazuje również na kwestie polityki na rzecz energii i klimatu, rozporządzenie metanowe, wymogi jakościowe węgla i procedury koncesyjne.
- Wszystkie powyższe problemy składają się na największe wyzwanie dla całego sektora paliwowo-energetycznego, tj. zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego naszego kraju – wskazuje prezes GIPH w rozmowie z dziennikarzem Górniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.