Rząd zajmie się zmianami w ustawie o rynku mocy. Postępy polskiej transformacji energetycznej wyglądają obiecująco. Będą pieniądze na pogórnicze obiekty. Jest stacja wodorowa w Katowicach. Co po węglu? Nowy mural u ratowników górniczych. O tym 23 grudnia pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
* Zdaniem ekspertów Banku Światowego scenariusz pełnej dekarbonizacji polskiej gospodarki do 2050 r. - poza przyspieszeniem tempa odchodzenia od węgla - wymagałby także wyeliminowania przeszkód dla upowszechnienia OZE tak, by w perspektywie 2050 r. energia wygenerowana z lądowych i morskich farm wiatrowych wyniosła, odpowiednio, ponad 112 TWh i prawie 130 TWh, a moc zainstalowana źródeł solarnych 52 GW – czytamy w raporcie organizacji.
* Rada Miejska w Pszowie grudnia uchwaliła budżet miasta na 2025 r. Zaplanowano w nim środki na utrzymanie Parku Ryszard, który znajduje się na terenie kopalnianego szybu. Ruszy też planowany trzyletni program zagospodarowania terenów pogórniczych po kopalni Anna.
* Orlen uruchomił w Katowicach swoją drugą w kraju ogólnodostępną stację wodorową. Paliwo do stacji na Śląsku dostarczane jest z otwartego w tym roku HUBu wodorowego we Włocławku. Grupa Orlen posiada łącznie cztery ogólnodostępne stacje tankowania wodorem: w Polsce, w Poznaniu i Katowicach oraz Czechach, w Pradze i Litvinovie - podaje biuro prasowe Orlenu.
* Rozmawiamy z pracownikami o odstawianiu elektrowni konwencjonalnych. Równolegle musimy jednak przygotowywać się do zastąpienia technologii węglowych innymi źródłami – mówi prezes Grupy Tauron Grzegorz Lot w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
* W budynku Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego ZG Sobieski powstał nowy mural, którego celem jest upamiętnienie osiągnięć ratowników górniczych oraz ich poświęcenia w pracy na rzecz bezpieczeństwa w kopalniach. Jak mówi autor muralu, Paweł Chudy, jest to wyraz wdzięczności i uznania dla kolegów, którzy odnosili sukcesy w zawodach ratowniczych.
* Czasowe przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej niespełniających norm emisji CO2 z europejskich regulacji przewiduje projekt zmiany ustawy o rynku mocy, którym we wtorek zajmie się rząd - wynika z informacji na stronie KPRM.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.