Jest to jeden z czołowych producentów węgla w Polsce. Jednak obok działalności produkcyjnej LW Bogdanki równie duże znaczenie ma wsparcie lokalnych społeczności i dbałość o najbliższe otoczenie.
Lubelski Węgiel Bogdanka to jedna z największych polskich spółek węglowych – udział lubelskiej kopalni w rynku węgla kamiennego w Polsce wynosi 18,2 proc., natomiast udział w dostawach węgla do energetyki zawodowej w Polsce to aż 33,7 proc. Sama kopalnia zatrudnia ponad 5,2 tys. pracowników, natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej – w skład której oprócz LW Bogdanka wchodzą spółki RG Bogdanka, MR Bogdanka, EkoTrans Bogdanka oraz Łęczyńska Energetyka – wynosi łącznie prawie 6,2 tys. osób. To sprawia, że koncern jest największym pracodawcą w regionie, a jego wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze jest jeszcze większy, kiedy weźmie się pod uwagę firmy kooperujące i świadczące usługi dla GK LWB. Łańcuch dostaw LW Bogdanka składa się z ok. 270 małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, z których zdecydowana większość pochodzi z Polski.
– Jesteśmy dużą, stabilną i wiarygodną organizacją, z którą współpraca stanowi atrakcyjną szansę biznesową dla wielu dostawców. W spółce obowiązuje Kodeks Postępowania Dostawców. Dokument reguluje m.in. kwestie związane z gwarantowaniem praw człowieka, przeciwdziałaniem dyskryminacji, bezpieczeństwem i higieną pracy oraz ochroną środowiska – podkreślają przedstawiciele spółki.
Węglowa spółka daje się poznać jako dobry sąsiad, podejmując również szereg inicjatyw i programów związanych z rozwojem lokalnych społeczności. Działania na rzecz regionu, jak również z zakresu środowiskowego, społecznego oraz kultury organizacyjnej to filary przyjętej „Strategii ESG GK LW Bogdanka na lata 2023-2025 z perspektywą do 2040 r.”.
– Bogdanka dąży do tego, by dla interesariuszy lokalnych być dobrym sąsiadem poprzez dofinansowywanie szeregu projektów i inicjatyw społecznych, których celem jest rozwój sfery kulturalnej, naukowej, oświatowej, zdrowotnej, budowy infrastruktury gminnej oraz zabezpieczenie innych potrzeb lokalnej społeczności. Swoją aktywność Spółka skupia priorytetowo na obszarze woj. lubelskiego zgodnie z Polityką Zaangażowania Społecznego LWB – wskazują przedstawiciele spółki.
Jednym z działań realizowanych na tym polu jest działalność dobroczynna. W tym roku darowizny w formie świadczenia rzeczowego lub pieniężnego przekazane przez zarząd Lubelskiego Węgla Bogdanka aktywnie wsparły realizację celów społecznie użytecznych przez różnorodne podmioty z otoczenia społecznego – zawartych zostało 25 umów darowizn z podmiotami realizującymi zadania na rzecz społeczności.
W związku z katastrofalną w skutkach powodzią, jaka nawiedziła w tym roku południe Polski, spółka zorganizowała Akcję dla Powodzian, która swoim zakresem objęła zbiórki darów rzeczowych na wszystkich polach wydobywczych. Oprócz tego pracownicy mogli także odpisać konkretną kwotę z pensji, która zasiliła zbiórkę ogólnopolską, a wolontariusze koordynowali działania pomocowe, przygotowywali zebrane dary do odbioru.
Węglowa spółka realizuje także umowy partnerskie z lokalnymi samorządami – powiatem łęczyńskim oraz gminą Puchaczów. W ramach tej współpracy podejmowane są zadania związane z promocją lokalności, twórców, turystyki, a także przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu, edukacji ekologicznej i kulturalnej.
Wśród pozostałych inicjatyw realizowany jest m.in. projekt Lubelscy Przedsiębiorcy Jutra vol. 2. Ma on na celu rozwijanie podstaw przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, zachęcając ich do tworzenia innowacyjnych pomysłów zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, a wśród uczestników znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego w Lublinie, Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych i Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie. Oprócz tego na prośbę działających w pobliżu kopalni organizacji działających na rzecz seniorów oraz osób niepełnosprawnych organizowane są na terenie spółki okolicznościowe kiermasze – dla przykładu swoje prace zaprezentowali dotychczas seniorzy z Bogdanki oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy.
Ważną inicjatywą jest również funkcjonująca w siedzibie spółki w Bogdance specjalna strefa edukacyjna (C-Strefa), w której organizowane są zajęcia i warsztaty dotyczące górnictwa. Zajęcia w strefie przeznaczone są głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, jednak z oferty chętnie korzystają również starsze grupy. Goście C-Strefy poznają zawód górnika, ponad 40-letnią historię wydobycia węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz innowacje i rozwiązania techniczne, którymi wyróżnia się kopalnia w Bogdance. Dla zwiedzających równie ważne są działania prośrodowiskowe podejmowane przez węglową spółkę. Są ważne, tym bardziej że cała infrastruktura spółki oraz obszary górnicze Puchaczów V i Stręczyn otoczone są terenami chronionymi, a w najbliższym sąsiedztwie zlokalizowane są Poleski Park Narodowy oraz Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie.
– Działalność Grupy istotnie wpływa na środowisko przyrodnicze. W związku z powyższym prowadzone są długofalowe działania proekologiczne, czego efektem jest wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością Środowiska i BHP oraz uzyskanie certyfikatu z tego zakresu według PN EN ISO 14001, 9001 i 45001, jak również bieżąca działalność operacyjna minimalizująca wpływ działalności Grupy na środowisko – zaznaczają przedstawiciele spółki.
Wśród tych działań LW Bogdanka, podobnie jak w latach poprzednich, kontynuuje prace z zakresu ochrony i stymulowania bioróżnorodności, prowadzone przy współpracy z Fundacją dla Przyrody.
Kolejna inicjatywa to stworzenie Polany Bogdanki. W lipcu 2024 r. zakończono prace nad opracowaniem koncepcji projektowej Polany Bogdanki, tj. tematycznej przestrzeni społeczno-przyrodniczej do celów rekreacyjno-edukacyjnych, złożonej z wyszczególnionych stref, tj. np. uprawy, odnowy biologicznej, hodowli, strefy zabaw dla dzieci, miejsc do animacji itp., zaprojektowanych i wdrożonych w duchu najnowszych trendów projektowania w odniesieniu do zasad zrównoważonego rozwoju i naturalizmu. Koncepcję zaprojektowano z myślą o okolicznych mieszkańcach, pracownikach Lubelskiego Węgla Bogdanka, w tym emerytach oraz turystach. Jej założenia oparto na przeprowadzonych w 2023 r. konsultacjach społecznych oraz lokalnych gminnych strategiach rozwoju. Obecnie, głównie ze względu na otoczenie makroekonomiczne, w jakim znajduje się spółka, oraz potencjalnie wysokie nakłady na realizację przedmiotowego założenia, projekt zakończono na fazie studiów i analiz bez realizacji wdrożenia.
Kolejną ważną inicjatywą jest podpisanie w tym roku umowy na rzecz zrównoważonego rozwoju Polesia z Poleskim Parkiem Narodowym. Zawarta umowa dotyczy uruchomienia funduszu naukowo-badawczo-wdrożeniowego, skierowanego do naukowców badających obszar Polesia, jak również wsparcia PPN w wykonywaniu zadań określonych w Planie ochrony PPN. Strony zadeklarowały też podejmowanie skorelowanych działań edukacyjnych, promujących cenne walory przyrodnicze PPN.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.