PKP Cargo do dziś dotkliwie odczuwa negatywne skutki tzw. decyzji węglowej byłego premiera Mateusza Morawieckiego z lipca 2022 roku oraz sposobu jej wykonania przez ówczesny zarząd spółki - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie PKP Cargo.
Jak przekazał w poniedziałek przewoźnik, ówczesny zarząd PKP Cargo skierował tabor spółki do przewozu węgla z nadbałtyckich portów, co odbyło się kosztem porzucenia innych, komercyjnych i rentownych zleceń.
“Obecny zarząd PKP Cargo w restrukturyzacji podejmuje działania mające na celu przywrócenie zaufania kontrahentów do PKP Cargo w restrukturyzacji“ - podkreślono.
Według PKP Cargo, spółka aktywnie uczestniczy w toczących się czynnościach procesowych w postępowaniu prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie tzw. decyzji węglowej.
Spółka na początku sierpnia informowała, że “dotyczy ona +podjęcia działań w ramach wykonania decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2022 roku oraz decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2022 roku bez uprzedniego zawarcia porozumienia z Ministrem Aktywów Państwowych oraz wydania uchwały zarządu PKP CARGO S.A., wskutek czego wyrządzono szkodę majątkową wielkiej wartości ww. podmiotowi w postaci utraty przychodów z wykonywanych umów z innymi podmiotami i utraty spodziewanych korzyści, tj. o przestępstwo z art. 296 § 1 i 3 k.k.+“ poinformował przewoźnik.
W lipcu tego roku p.o. prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka mówił, że ówczesny zarząd spółki po wydaniu decyzji węglowej porzucił klientów i zerwał lukratywne kontrakty, w związku z czym musiała zapłacić “wielkie kary umowne“.
Ministerstwo Aktywów Państwowych przekazało 21 sierpnia tego roku, że decyzja premiera Morawieckiego z 2022 r., polecająca PKP Cargo przewóz węgla importowanego przez PGE Paliwa i Węglokoks nie daje podstaw prawnych do wypłaty przewoźnikowi kosztów transportu czy rekompensaty.
Według resortu aktywów należy stwierdzić, że koszty transportu, o których mowa w decyzji, zostały wobec PKP Cargo w pełni pokryte.
“Wydaje się, że ewentualne oczekiwanie PKP Cargo zapłaty rekompensaty z tytułu poniesienia innych, poza kosztami transportu, kosztów związanych z realizacją decyzji nie znajduje pokrycia w decyzji“ - podkreśliło wtedy MAP.
Resort poinformował też wtedy, że wysłał do PKP Cargo odpowiedź na pismo spółki, w którym jej zarząd zwrócił się do Ministra Aktywów Państwowych o pilną wypłatę rekompensaty za realizację tzw. decyzji węglowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.