Harley Sandoval, pastor ewangelicki, agent nieruchomości i przedsiębiorca górniczy, został aresztowany w 2023 r. za nielegalny eksport 294 kg złota z brazylijskiej Amazonii do USA, Dubaju i Włoch. Na papierze złoto pochodziło z legalnego złoża, na którego wydobycie Sandoval otrzymał licencję w północnym stanie Tocantins. Jednak policja stwierdziła, że od czasów kolonialnych nie wydobyto tam ani uncji złota. Korzystając z najnowocześniejszej technologii kryminalistycznej wraz ze zdjęciami satelitarnymi, brazylijska policja federalna ustaliła, że eksportowane złoto zostało wydobyte z trzech kopalni odkrywkowych w sąsiedniej Pará, w tym na terenach rezerwatu rdzennej ludności - informuje portal mining.com cytując materiał Reutersa.
Oskarżenie jest jednym z pierwszych w Brazylii, w którym zastosowano nową technologię. Nielegalny handel i wydobycie złota to w tym kraju plaga. Wzrosło ono gwałtownie w tysiącach miejsc w lasach deszczowych Amazonii, powodując zniszczenie środowiska i przemoc w regionie.
Według danych policji federalnej uzyskanych przez agencję Reuters, konfiskaty nielegalnie wydobytego złota wzrosły siedmiokrotnie w ciągu ostatnich 7 lat.
Portal mining.com podaje, że pochodzenie złota jest niezwykle trudne do wyśledzenia, zwłaszcza gdy metal z różnych źródeł został stopiony razem, co zatarło oryginalne sygnatury.
- Program policyjny o nazwie „Targeting Gold” tworzy bazę danych próbek z całej Brazylii, które są badane za pomocą skanów radioizotopowych i spektroskopii fluorescencyjnej w celu określenia unikalnego składu pierwiastków. Technika ta, od dawna stosowana w archeologii, została zapoczątkowana w górnictwie przez geologa z University of Pretoria, Rogera Dixona, aby pomóc odróżnić legalne złoto od skradzionego - informuje mining.com.
Program opracowany we współpracy z badaczami uniwersyteckimi obejmuje wykorzystanie silnych wiązek światła z akceleratora cząstek w laboratorium w Sao Paulo do badania zanieczyszczeń wielkości nano związanych ze złotem, czy to brudu, czy innych metali, takich jak ołów lub miedź, które pomagają wyśledzić jego pochodzenie.
Technologia ta pozwala naukowcom analizować „DNA brazylijskiego złota”. Szacuje się, że nawet 40 proc. złota wydobywanego w Amazonii jest nielegalne. Reuters podaje, że Brazylia wyeksportowała 110 t złota w 2020 r. o wartości 5 miliardów dolarów. Plasuje się w czołówce 20 największych eksporterów na świecie. W zeszłym roku eksport wyniósł 77,7 t, a spadek ten rząd przypisuje lepszemu egzekwowaniu przepisów dotyczących nielegalnego wydobycia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.