W piątek, 13 grudnia, ukaże się nowe wydanie Trybuny Górniczej. W numerze piszemy m.in. o kolejnej rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek oraz barbórkowych obchodach.
W poniedziałek, 16 grudnia, miną 43 lata od pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek. Od kul zomowców zginęło wówczas dziewięciu górników. Z tej okazji, jak co roku, w Katowicach odbędą się uroczystości rocznicowe. O tym, jak będą wyglądały tegoroczne obchody piszemy w tekście otwarciowym pt. „Wujek 1981. Pamietamy!".
Na pierwszej stronie informujemy także o otwarciu Branżowego Centrum Umiejętności Górniczych w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. Centrum to odpowiedź na potrzeby rynku pracy, który stawia coraz większy nacisk na kompetencje zawodowe. Stąd pomysł ulokowania w BCUG specjalistycznego zaplecza naukowego w postaci pracowni: VR, robotyki, systemów górniczych, elektrohydrauliki, elektropneumatyki, sterowników PLC czy napędów elektrycznych. Ta pierwsza dysponuje 25 stanowiskami – piętnastoma stacjonarnymi i dziesięcioma przenośnymi, które umożliwiają szkolenie w rzeczywistości wirtualnej 3D.
W dalszej części numeru wracamy do obchodów barbórkowych, które na początku grudnia są głównym wydarzeniem w węglowych spółkach i całej górniczej branży.
- Naprawdę głęboko się pochylamy i myślimy o górnictwie. Pierwszy z powodów jest dosyć oczywisty – macie w Warszawie świetnego adwokata, panią minister Czarnecką, która zawsze na radzie ministrów staje murem za górniczym stanem. Drugi powód jest czysto merytoryczny. Wszyscy wiemy, że bezpieczeństwo energetyczne Polski jeszcze przez długie, długie lata będzie opierało się na paliwach kopalnych. Tu wystarczy spojrzeć na liczby. Wszyscy wiemy, że około dwa tygodnie temu PSE dokonało przywołań. Tego dnia spojrzałem na strukturę produkcji energii i okazało się, że 97 proc. energii wyprodukowanej tego dnia pochodziło ze źródeł kopalnych – mówił podczas akademii barbórkowej w Polskiej Grupie Górniczej minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. – Także nie mamy absolutnie wątpliwości, że bez Waszej ciężkiej pracy, bez węgla nie byłoby bezpieczeństwa energetycznego państwa – dodał szef MAP.
– Mam taką nadzieję, jako przedstawicielka rządu, że węgiel koksowy się nie kończy i że Państwo będziecie go fedrować przez jakiś czas, co będzie z pożytkiem dla hutnictwa, bo doskonale rozumiem, że wymagania, które stawia się przed Unią Europejską i przed Polską w zakresie hutnictwa, są bardzo wysokie i ta stal będzie potrzebna. A jeśli będzie potrzebna, to Państwa praca będzie doceniona, szczególnie ważna dla rozwoju Polski i przedsiębiorstw europejskich – zwróciła się do pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej minister przemysłu Marzena Czarnecka podczas uroczystości w kopalni Pniówek.
W numerze oprócz relacji z uroczystości barbórkowych w PGG i JSW, nasi czytelnicy znajdą również relacje z obchodów w Lubelskim Węglu Bogdanka, Politechnice Śląskiej oraz Instytucie Techniki Górniczej Komag.
W dziale Po Szychcie prezentujemy sylwetki i dorobek członków Modelarskiego Klubu Sportowego Gwarek z Rudy Śląskiej, którzy od pół wieku budują modele pojazdów militarnych, samochodów, łódek, wreszcie wspaniałych samolotów i szybowców – o czym nasi czytelnicy mogą przeczytać w artykule pt. „Z wiatrem i pod wiatr”.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.