W Muzeum Górnictwa Węglowego uroczyście podpisano „Stanowisko komitetu wsparcia starań o wpis obiektów pogórniczych Zabrza na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO” - poinformowało w komunikacie zabrzańskie Muzeum.
Starania Muzeum o ujęcie takich kompleksów, jak Sztolnia Królowa Luiza i Kopalnia Guido na prestiżowej Liście UNESCO wsparli: Halina Bieda, senator RP, Joanna Bojczuk, członek zarządu województwa śląskiego, prof. Marek Gzik, poseł na Sejm RP oraz prof. Jerzy Buzek, b. premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
To kolejny, istotny krok na drodze do potwierdzenia znaczenia zabrzańskich obiektów pogórniczych jako wartościowych miejsc o wyjątkowych, w skali całego świata, walorach kulturowych – czytamy na stronie MGW.
Sztolnia Królowa Luiza i kopalnia Guido to dwa sztandarowe obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Muzeum jest jednym z największych w Europie ośrodków chroniących dziedzictwo górnictwa węglowego, udostępniających ponad 10 km podziemnych tras turystom.
W kopalni Guido możemy wybrać się na zwiedzanie poziomu 320, ale też górniczą szychtę, czyli trasę na poziomie 355 m (z opcją zwiedzania w mroku). Na poziomie 170 m jest kaplica. Guido to także podziemne spektakle, koncerty i konferencje, a nawet najgłębiej w Polsce położony pub (na poziomie 320).
W skład kompleksu Sztolnia Królowa Luiza wchodzi z kolei m.in. najdłuższa sztolnia odwadniająca w europejskim górnictwie węglowym, jak również XIX-wieczny chodnik w pokładzie węgla czy podziemny park maszyn górniczych. Największą atrakcją jest podziemny spływ łódkami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.