Bezpieczna eksploatacja w ruchu wydobywczym Rydułtowy będzie kontynuowana. JSW sięgnie po kolejne pół miliarda zł. W Czechach też świętowano Barbórkę. W branży górniczej stagnacja. Do Sowietów wywieziono tysiące górników. O tym 10 grudnia pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
* W ruchu Rydułtowy (kopalnia ROW) odbyło się spotkanie ze stroną społeczną dotyczące przyszłości zakładu. Szefowie spółki: Bartosz Kępa, p.o. prezesa PGG oraz Marek Skuza, wiceprezes ds. produkcji, przedstawili koncepcję dalszego funkcjonowania ruchu Rydułtowy w warunkach zaistniałych po silnym tąpnięciu, do którego doszło 11 lipca 2024 r. Jak przekazali przedstawiciele PGG, najważniejszy wniosek ze spotkania dotyczy tego, że bezpieczna eksploatacja w ruchu wydobywczym Rydułtowy będzie kontynuowana.
* We wtorek, 10 grudnia, Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu spółki i udzieliła zgody na umorzenie Certyfikatów Inwestycyjnych JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego. Chodzi o certyfikaty o łącznej szacowanej kwocie 500 mln zł.
* Czescy górnicy wspomagani prze grupę prawie 600 polskich kolegów, zatrudnionych w spółce OKD, uroczyście świętowali na tradycyjnym „šachťáku“. Podobnie jak w Polsce w trakcie biesiady gwareckiej, zwanej także piwną, kultywowany jest zwyczaj skoku przez skórę, czyli przyjęcia młodych Fuchsów do górniczego tanu.
* Wiceminister przemysłu, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna spotkał się 4 grudnia w Warszawie z Głównym Zastępcą Asystenta Sekretarza ds. Energii Jądrowej w Departamencie Energii USA Michaelem Goffem. Rozmowy dotyczyły przyszłości polskiej energetyki jądrowej i dalszej współpracy Polski i USA w tym obszarze - poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu.
* W I kwartale 2025 r. 35 proc. firm w Polsce planuje zatrudniać nowych pracowników, 44 proc. nie planuje zmian w zatrudnieniu, zwolnienia zakłada 19 proc. W branży górniczej stagnacja - wynika z raportu ManpowerGroup na temat planów rekrutacyjnych przedsiębiorstw.
* Wywózka ponad 46 tys. mężczyzn do robót przymusowych w ZSRR, demontaż i niszczenie infrastruktury przemysłowej – tak rok 1945 wyglądał na Górnym Śląsku po wkroczeniu na ten teren Armii Czerwonej. Wykładu o tamtych czasach można było wysłuchać podczas Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach, który zakończył się 9 grudnia. Referat przygotowali historycy z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.