Rząd robi za mało dla przedsiębiorców, handel pracuje na najwyższych obrotach, a policjanci zaczynają protest. W Syrii chaos, Chiny pokazują pazury, a Donald Trump opowiada o tym, jak rozpocznie prezydenturę. Zapraszamy do lektury przeglądu mediów.
* Dziennik.pl: Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha, w rozmowie opublikowanej w poniedziałkowym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej, stwierdził, że PiS zmaga się z konsekwencjami swoich własnych reform w wymiarze sprawiedliwości. - W kwestii partyjnych pieniędzy chyba będą musieli wypić piwo, które sobie sami nawarzyli – zauważył.
* Rp.pl: - Za uszkodzenia podczas powodzi obciążam politycznie PiS. My to wszystko odbudujemy, i to jest również moje osobiste zobowiązanie. Jednak nie ma takiej możliwości, żeby postawić połowę miasta od nowa w trzy miesiące – mówi Marcin Kierwiński, minister koordynujący działania związane z odbudową obszarów dotkniętych powodzią.
* Business Insider: Do końca listopada rozpoczęliśmy prace nad niemal 300 projektami ustaw, z tego 112 projektów zostało przekazanych do Sejmu, a parlament zakończył prace nad 70 spośród nich — mówi minister Maciej Berek odpowiedzialny za rządową legislację. W rozmowie z Business Insiderem mówi, co się dzieje z ustawą tytoniową, akcyzą na wyroby tytoniowe i nikotynowe czy zatrudnianiem cudzoziemców. Wyjaśnia też, co zrobi z ważnymi społecznie nieopublikowanymi wyrokami Trybunału Konstytucyjnego.
* Rp.pl: PO rządziło lepiej niż PiS? Zaskakujące wyniki badań. Eksperci Fundacji Batorego stworzyli indeks dobrego rządzenia. Najniższą wartość miał on w drugiej kadencji rządów PiS.
* Gazeta.pl: Audyt przeprowadzony w gdańskiej prokuraturze ujawnił liczne i poważne nieprawidłowości w śledztwie dotyczącym syna byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego - donosi "Gazeta Wyborcza". Sprawa dotyczyła podejrzeń o gwałt na dziewięcioletniej dziewczynce.
* Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, do którego jako pierwsza dotarła "Rzeczpospolita".
* Onet.pl: Ogłaszamy ogólnokrajową akcję protestacyjną – zapowiedział właśnie zarząd NSZZ Policjantów. Jest to związane z nieuzyskaniem od ministra spraw wewnętrznych i administracji zgody na zawarcie ze związkowcami porozumienia oraz upływem terminu na podjęcie rokowań w sprawie ich postulatów.
* Gazeta.pl: Sąd w Toruniu zdecydował: Muzeum "Pamięć i Tożsamość" musi zapłacić ponad 35 tys. zł z odsetkami podwykonawcy spółki Rafako, który wykonał i remontował dach muzeum. Firma nie otrzymała zapłaty od Rafako, dlatego pozwała inwestora, czyli muzeum, które nie chciało dokonać zapłaty.
* Dziennik.pl: Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione będą mogły składać wnioski o tzw. "rentę wdowią", a już teraz ZUS uruchomił ankietę, która pomoże ustalić, czy dany wnioskodawca spełnia warunki do jej pobierania. Dzięki prostym pytaniom zawartym w formularzu, osoby zainteresowane będą mogły dowiedzieć się, czy mają prawo do połączenia dwóch świadczeń – swojej własnej emerytury lub renty oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku.
* Rp.pl: W sklepach na dobre zaczyna się świąteczne szaleństwo. Tegoroczne wydatki świąteczne mają być większe. Handlowcy bardzo mocno liczą na zapał Polaków do wydawania, zwłaszcza na prezenty. W końcu to kluczowy okres dla tego sektora w roku.
* TVN24: Zniesienie "prawa ziemi", deportacja nielegalnych migrantów i porozumienie w sprawie "marzycieli" - takie kroki w zakresie polityki migracyjnej zapowiedział w wywiadzie dla NBC News prezydent elekt Donald Trump. Jak stwierdził, "będzie działać szybko". Republikanin powiedział również, że "pierwszego dnia sprawowania urzędu podejmie działania, aby ułaskawić uczestników zamieszek biorących udział w ataku na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku".
* Onet.pl: Komisarz UE ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andrius Kubilius planuje duże zmiany w polityce obronnej Unii Europejskiej. Jego plany obejmują większą współpracę z NATO i USA, 10-krotnie większe wydatki na obronność oraz odnowienie europejskiego przemysłu obronnego. Wszystko to oznacza jedno — Europa szykuje się do potencjalnej wojny z Rosją.
* TVN24: Resort obrony Tajwanu poinformował w poniedziałek, że w Cieśninie Tajwańskiej manewruje 14 chińskich okrętów wojennych, podczas gdy dzień wcześniej było ich osiem. Tajwańskie siły zbrojne zostały postawione w stan wysokiej gotowości w związku z ogłoszeniem przez Chiny rozległych ograniczeń w przestrzeni powietrznej w pobliżu wschodniego wybrzeża wyspy.
* TVN24: Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol został objęty zakazem opuszczania kraju. Ma to związek z ogłoszeniem przez niego w ubiegłym tygodniu stanu wojennego, który zniósł po kilku godzinach.
* TVN24: Syryjscy rebelianci obalili rządy Baszara al-Asada, upadły dyktator uciekł z kraju. Rosyjskie agencje - powołując się na źródła na Kremlu - przekazały po południu, że Asad i jego rodzina przebywają w Rosji i otrzymali tam azyl. Na razie nie ma jednak oficjalnych i potwierdzonych informacji o tym, gdzie znajduje się były już przywódca Syrii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.