Podczas akademii barbórkowej Południowego Koncernu Węglowego w cechowni kopalni Janina w Libiążu, poinformowano o najnowszych inwestycjach realizowanych przez PKW.
Przy okazji barbórkowych uroczystości Łukasz Deja, prezes zarządu Południowego Koncernu Węglowego przypomniał, jakie inwestycje są prowadzone w poszczególnych zakładach.
W Zakładzie Górniczym Sobieski realizowany jest projekt odtwarzający zdolności produkcyjne, czyli budowa szybu Grzegorz, dzięki któremu pozyskany zostanie węgiel ze złoża Dąb. Węgiel z Sobieskiego został wybrany jako podstawowe paliwo dedykowane do nowego Bloku 910 MW. ZG Sobieski jest połączony z blokiem 910 MW linią kolejową o długości 4 km, co decyduje o niskich kosztach transportu.
- W Zakładzie Górniczym Janina podpisaliśmy umowę na dostarczenie nowoczesnego kompleksu ścianowego ze sterowaniem elektrohydraulicznym - dzięki temu kopalnia będzie mogła zwiększyć swoją wydajność oraz poprawić warunki i bezpieczeństwo pracy załogi zatrudnionej w ścianie i jej rejonie. Jest to rozwiązanie zgodne z najnowocześniejszymi światowymi trendami - tłumaczył prezes Łukasz Deja.
- Finalizujemy też wprowadzenie nowoczesnego transportu dołowego samochodami spalinowymi - to pierwsza w Polsce tego typu inwestycja w górnictwie węgla kamiennego. Wpływa ona na poprawę bezpieczeństwa pracy, a dodatkowo ogranicza koszty - dodał.
W Zakładzie Górniczym Brzeszcze z kolei prowadzi się odmetanowanie pokładów węgla, a pozyskany gaz w całości wykorzystywany jest gospodarczo w rożnych gałęziach przemysłu. ZG Brzeszcze posiada również dwie jednostki kogeneracyjne, które zapewniają ok. 40 proc. aktualnego zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną. Warto dodać, że w bieżącym roku górnicza spółka uzyskała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej. Węgiel z Brzeszcz stosowany jest jako składnik wzbogacający mieszanki paliwowe produkowane dla gospodarstw domowych. Dzięki swoim właściwościom, poprawia jakość i zwiększa wartość energetyczną paliwa.
- Dzięki modernizacjom, nasza Grupa Kapitałowa staje się najnowocześniejszą w kraju. Przed branżą górniczą wciąż stoją trudne wyzwania związane z dekarbonizacją Europy, wyrażam jednak głęboką nadzieję, że dzięki naszej determinacji i wspólnemu wysiłkowi, pokonamy wszelkie przeszkody - mówił prezes Łukasz Deja.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To się wypiszcie z solid...ności. Bo to podobno oni blokują i mają swoje sklepy gdzie płacimy kartkami. Zarabiają na tym 10 procent z każdej kartki.
Fajnie, że w Brzeszczach prowadzą odmetanowanie, tak jakby wcześniej tego nie robili. Inwestycja na lata.
Taka super nowoczesna spółka a my dalej kartkami w sklepach płacimy.