Zbiornik górny na szczycie Góry Żar umiejscowiony w Beskidzie Małym na wysokości 751 m n.p.m., który stanowi m.in. magazyn energii dla jedynej w Polsce podziemnej Elektrowni Żar przeszedł kompleksową modernizację - poinformowała spółka PGE Energia Odnawialna.
Jak poinformowano, w ramach prac konieczne było całkowite opróżnienie sztucznego zbiornika. To jednak nie koniec inwestycji.
Obecnie trwają prace przygotowawcze do wymiany pierwszej z czterech pompo-turbin - po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość produkcji energii elektrycznej.
Świadcząca usługi regulacyjne dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) elektrownia szczytowo-pompowa Porąbka - Żar należy do najważniejszych obiektów Grupy Kapitałowej PGE. Zbudowana wewnątrz góry Żar jest nie tylko drugą co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową w Polsce, ale jedyną elektrownią podziemną w kraju.
Uruchomiono ją 31 grudnia 1979 r. Od tego czasu odgrywa jedną z najważniejszych ról w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE), jako ważne źródło mocy szczytowej, regulacyjnej i interwencyjnej. Stanowi naturalny magazyn energii pozwalający reagować na zmieniające się warunki pracy systemu KSE, zapewniając mu stabilną pracę.
W elektrowni pracują cztery hydrozespoły odwracalne (pompo-turbiny), o mocy znamionowej 125 MW i prędkości obrotowej 600 obr./min. Hydrozespół posiada wirnika o średnicy 2918 mm, generator-silnik o mocy pozornej 150 MVA i napięciu znamionowym 13,8 kV oraz silnik rozruchowy do pracy pompowej o mocy 8 MW.
Wszystkie podstawowe urządzenia elektrowni, w tym: hydrozespoły, transformatory blokowe oraz nastawnia elektrowni umieszczone są w podziemnej komorze o długości 123 m, szerokości 27 m i wysokości 40 m.
Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2326,25 MW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.