W Rybniku 5 bm. otwarto Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych przy Zespole Szkół Technicznych.
Nowoczesne pracownie, wyposażone w sprzęt wykorzystywany na autentycznych stanowiskach pracy, jak i nowe technologie IT, będą wspomagać i usprawniać różnorodne działania podejmowane w obszarze związanym z przygotowaniem kadr na potrzeby nowoczesnego górnictwa.
Bardzo istotnymi kwestiami, związanymi z wprowadzeniem do programów nauki elementów VR, będzie bezpieczeństwo zajęć, a więc brak narażenia na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy) oraz zwiększenie zaangażowania uczniów w proces szkolenia. Środowisko VR wykorzystywać będzie zaawansowane silniki graficzne, odzwierciedlając w bardzo realistyczny sposób podziemne wyrobiska górnicze. Zastosowane modele 3D będą fotorealistycznymi kopiami faktycznie wykorzystywanych w górnictwie urządzeń. Zostaną one zoptymalizowane pod kątem wyświetlania w goglach VR. Modele będą przygotowywane w oparciu dokumentację techniczno-ruchową, instrukcje obsługi oraz zdjęcia i filmy referencyjne.
Nowa inwestycja jest zlokalizowana na terenie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. Zakupione wyposażenie odpowiada rozwiązaniom aktualnie stosowanym w górnictwie węgla kamiennego dotyczącym zasilania oraz programowania i sterowania procesem technologicznym przy wydobywania węgla kamiennego. Zainstalowane zostaną urządzenia i systemy monitorowania zagrożeń naturalnych, monitorowania procesu technologicznego oraz łączności telefonicznej, głośnomówiącej, dyspozytorskiej i alarmowo-rozgłoszeniowej.
- Uczestnicy naszych kursów zdobywać mają kwalifikacje rynkowe, nowe umiejętności - wskazuje Piotr Tokarz, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, gdzie działać będzie Branżowe Centrum Umiejętności Górniczych.
Projekt BCU to wynik współpracy Miasta Rybnik (lider projektu), Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.
Naukę w BCUG ma rozpocząć ponad 200 słuchaczy rekrutujących się m.in. spośród pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej.
Projekt jest dofinansowany z Krajowego Planu Odbudowy, jego budżet wynosi 11 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.