Przed ośmiu laty ruszył „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii”, zwany w skrócie Projektem Doradztwa Energetycznego. W teren ruszyli doradcy reprezentujący Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Doradcy byli do dyspozycji osób fizycznych, gmin, przedsiębiorstw oraz wspólnot i spółdzielni. Swoją wiedzą chętnie dzielili się z innymi. Bezpłatne usługi w zakresie wsparcia w planowaniu i wdrażaniu przyjaznych środowisku inwestycji, wskazania dostępnych na rynku źródeł finansowania inwestycji, przeprowadzanie działań informacyjno-edukacyjnych, wsparcie w przygotowaniu, weryfikacji i wdrożeniu planów gospodarki niskoemisyjnej oraz szkolenia dla energetyków gminnych – te zadania wzięli na siebie. Ich pomoc okazała się bezcenna.
Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej popłynęły dobre wieści. Doradcy energetyczni dalej będą wspierać mieszkańców, samorządy i przedsiębiorców we wdrażaniu ekologicznych rozwiązań. Projekt Doradztwa Energetycznego 2.0 (PDE) jest realizowany przez NFOŚiGW w partnerstwie z 16 wojewódzkimi funduszami (WFOŚiGW).
W grę wchodzi bezpłatne wsparcie w zakresie efektywności energetycznej, gospodarki niskoemisyjnej, wykorzystania OZE i adaptacji do zmian klimatu. Projekt, który wystartował w 2016 r., dziś tworzy ogólnopolską sieć doradców w każdym województwie. NFOŚiGW wraz z partnerami otrzymał 172 mln zł na jego realizację. Będzie w całości finansowany ze środków FEnIKS 2021-2027 z działania 1.1 Efektywność energetyczna. Umowę na finansowanie projektu podpisano 14 listopada br. Co szczególnie mocno podkreślono, jest on prowadzony wspólnie przez NFOŚiGW i WFOŚiGW. A zatem w każdym wojewódzkim funduszu funkcjonuje zespół doradców klimatyczno-energetycznych. Specjaliści będą się więc nadal dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, w tym efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii (OZE) i poprawy jakości powietrza. Warto wiedzieć, że od 2024 r. rozszerzono zakres tematyczny doradztwa o gospodarkę obiegu zamkniętego oraz adaptację do zmian klimatu.
Z pomocy doradców będą mogły skorzystać osoby fizyczne, samorządy, przedstawiciele sektora mieszkaniowego oraz przedsiębiorcy. Doradcy energetyczni udzielą porad i konsultacji oraz obejmą także wsparciem doradczym przyjazne środowisku, efektywne energetycznie i ekonomicznie inwestycje w regionach. Posłużą pomocą w weryfikacji dostępnych źródeł finansowania planowanych działań.
Projekt Doradztwa Energetycznego to również szereg aktywności, które wykraczają poza standardowe konsultacje i porady. Wśród realizowanych i planowanych działań specjalistów są: kampanie edukacyjne i informacyjne, audycje radiowe, telewizyjne i publikacje oraz punkty doradcze podczas wydarzeń masowych o lokalnym charakterze. Zespoły doradcze będą organizować warsztaty, szkolenia i konferencje branżowe. Poprowadzą prelekcje edukacyjne i postarają się wypromować proekologiczne pomysły zgłaszane przez dzieci i młodzież.
Cel główny projektu wpisuje się w wizję bardziej przyjaznej dla środowiska, niskoemisyjnej gospodarki. To – jak informuje dalej NFOŚiGW – działania skupione wokół: człowieka – z czym wiążą się edukacja i podnoszenie świadomości społecznej; środowiska – czyli wspieranie działań i promowanie rozwiązań związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska; klimatu – przeciwdziałania oraz przystosowania do zmian klimatycznych; gospodarki niskoemisyjnej – jest tu mowa o wspieraniu inwestycji i promowaniu działań w obszarach gospodarki obiegu zamkniętego; inwestycji – a więc wspieraniu rozwoju energetyki rozproszonej, przygotowywaniu i wdrażaniu inwestycji proekologicznych, odnawialnych źródeł energii, elektromobilności i wreszcie technologii w zakresie promowania najlepszych dostępnych w tym względzie rozwiązań.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.