W ramach projektu CoalHeritage (https://coalheritageproject.eu/), koordynowanego przez CERTH z Grecji, pracownicy Instytutu Techniki Górniczej KOMAG oraz Głównego Instytutu Górnictwa – PIB prowadzą aktualnie prace związane z zapewnieniem ochrony i zachowaniem dziedzictwa kulturowego branży wydobywczej na Górnym Śląsku.
Celem projektu jest rozwój międzyregionalnej sieci ochrony i promocji dziedzictwa górnictwa węglowego w regionach pogórniczych. Sieć, po rozpoznaniu, zinwentaryzowaniu i waloryzacji majątku wybranych kopalń, opracuje strategię ich konserwacji w oparciu o najlepsze praktyki oraz zidentyfikuje procesy potrzebne do uznania kopalni za dziedzictwo narodowe.
Zespół projektowy ITG KOMAG tworzy modele 3D maszyn i innych obiektów związanych z przemysłem węglowym, które następnie zamieszcza w galerii w serwisie Sketchfab (https://sketchfab.com/komag_dlm/models). Wśród opublikowanych modeli obejrzeć można np. wrębiarkę, kombajn ścianowy, maszyny parowe oraz środki transportu podziemnego.
W związku z realizacją projektu zachęcamy również wszystkich do podzielenia się z nami opinią na temat optymalnych sposobów transformacji terenów pogórniczych i wypełnienia ankiety dostępnej pod linkiem:
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/339e78c4-130c-080b-bd4c-0287e4c22703
lub po zeskanowaniu QR kodu
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Płakać się chce. KOMAG od zawsze ceniony za innowacyjność teraz zajmuje się archiwizowaniem i muzealnictwem. Cofamy się kiedy inni idą do przód. Tego nie da się już nadgonić.