Kto nie widział, niech żałuje. Rozgrywka była bowiem wyjątkowo emocjonująca, a uczestniczący w niej zawodnicy popisali się ogromnym zasobem wiedzy. Na uwagę zasługiwał również innowacyjny sposób przeprowadzenia tegorocznego finału XII edycji Konkursu z zakresu znajomości zasad i przepisów BHP o Puchar Prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Jego gospodarzem była kopalnia Pniówek.
Do Pawłowic zakłady górnicze należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej wysłały najlepszych z najlepszych. Do rywalizacji przystąpiło 21 pracowników zatrudnionych w zakładach górniczych spółki, w tym po dwóch wyłonionych w konkursie przeprowadzonym w danej kopalni i po jednym pracowniku wyłonionym w XI edycji Internetowego konkursu z zakresu znajomości zasad i przepisów BHP. W pierwszym etapie uczestnicy musieli odpowiedzieć na 30 zamkniętych pytań wielokrotnego wyboru w czasie 30 minut. Dotyczyły m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy w kopalniach węgla kamiennego, Kodeksu pracy oraz niektórych przepisów wykonawczych do ustawy, Prawa geologicznego i górniczego wraz z przepisami wykonawczymi, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, znajomości materiałów prezentowanych na platformie szkoleniowo-informacyjnej „Strefa sztygara i nie tylko”, zasad udzielania pierwszej pomocy, jak również znajomości aplikacji „Kopalnie JSW 360°”. Uczestnicy konkursu odpowiadali, zaznaczając prawidłowe odpowiedzi na specjalnych pilotach. To pozwoliło na bezpośrednie śledzenie ich zmagań na przygotowanych przez organizatorów ekranach.
Już w połowie finałowej rozgrywki ukształtowała się konkursowa czołówka. Jarosław Gąska, Rafał Gembalczyk, Rafał Nowak, Krystian Salamon wyraźnie prowadzili. Tempo konkursu było wprost zawrotne. Po zakończeniu pierwszego etapu tabela przedstawiała się następująco: Jarosław Gąska – 20 pkt., Rafał Gembalczyk – 19 punktów, Rafał Nowak – 19 pkt. oraz Krystian Salamon, Łukasz Młynek i Marcin Kubicki po 16 pkt. Jako że do finału konkursu kwalifikowały się tylko 4 osoby, które uzyskały największą liczbę punktów, o awansie zadecydował czas. Tu lepszy okazał się Krystian Salamon.
W drugim etapie piloty zostały zastąpione przez komputery. Miejscem rywalizacji stała się wirtualna trasa obejmująca wybrane miejsca i obiekty Jastrzębskiej Spółki Węglowej. I znów w grę wchodziło 30 pytań wielokrotnego wyboru. Spośród czterech wariantów należało wybrać jedną lub więcej opcji. Padły też pytania, w odpowiedzi na które należało odnieść się do sytuacji lub obiektów napotkanych na trasie. Zawodnicy mieli za zadanie odnaleźć wszystkie pytania ukryte pod znakami graficznymi oznaczonymi kolejnymi numerami i podjąć próbę udzielenia na nie odpowiedzi. Za każdą prawidłowo wybraną opcję przysługiwał 1 pkt. Wybór nieprawidłowej oznaczał zaś utratę 1 pkt. Po zapoznaniu się z pytaniem, jeszcze przed udzieleniem odpowiedzi, uczestnik rywalizacji mógł skorzystać z podpowiedzi zawartych w jednym z dwóch rozmieszczonych w pobliżu punktów informacyjnych, oznaczonych literą „i” oraz numerem pytania. System umożliwiał przejście do kolejnego zagadnienia dopiero po udzieleniu odpowiedzi na poprzednie, a do zdobycia było 50 punktów.
Rywalizacja kończyła się po osiągnięciu mety przez ostatniego z zawodników lub po przekroczeniu dziesięciominutowego limitu czasu. O kolejności miejsc w konkursie indywidualnym decydowała suma punktów uzyskanych w dwóch etapach, zaś przy równej ich liczbie krótszy sumaryczny czas wszystkich odpowiedzi w I etapie. Ostatecznie triumfował Jarosław Gąska, reprezentant ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie, i to on zabrał z sobą do domu Puchar Prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Laureat popisał się wiedzą, której mogą mu zazdrościć pracownicy zatrudnieni na najwyższych stanowiskach. Niewiele ustąpili mu pod tym względem Krystian Salamon, również z ruchu Zofiówka, oraz Rafał Gembalczyk, pracownik ruchu Borynia, którzy zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce.
Drużynowo zwyciężyła ekipa ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie. Na drugim miejscu rywalizację ukończyła drużyna ruchu Borynia, a na trzecim uplasowali się gospodarze tegorocznego finału, zespół z Pniówka.
Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu przyznał, że zagadnieniami bezpiecznej pracy, a także prawa pracy interesuje się od początku swojej kariery zawodowej.
– Pracowałem w dziale górniczym jako metaniarz i dyspozytor tąpań, a więc zebrałem spore doświadczenie. Dla mnie najtrudniejsze były kwestie szybowe, ponieważ nie miałem większej styczności z pracą tego działu, ale poradziłem sobie – powiedział Jarosław Gąska.
Zarówno obserwatorzy konkursowych zmagań, jak i ich uczestnicy zgodzili się, że tym razem konkursowa poprzeczka zawieszona była wyjątkowo wysoko.
– Pytania oceniłbym jako podchwytliwe. Trzeba było uważnie je czytać i wyławiać sens problemu. Było jednak na to bardzo mało czasu – podsumował Marcin Kubicki.
– Jestem pełen podziwu dla wiedzy tych ludzi. Sprawę komplikował dodatkowo test wielorazowego wyboru – zauważył Piotr Czyż, dyrektor techniczny ruchu Szczygłowice kopalni Knurów-Szczygłowice.
Zdaniem Zbigniewa Czarneckiego, dyrektora kopalni Pniówek, dobrze się stało, że na miejsce finału konkursu wybrano kopalnię.
– Świetna decyzja, ponieważ mieliśmy na widowni sporą grupę pracowników, którzy mogli przyjrzeć się bliżej, jak wygląda taka rywalizacja, i zdobyć dodatkową wiedzę. Jeśli ktoś angażuje się w swoją pracę, to wciąż się dokształca, mając ambicje bycia lepszym. Dążenie do doskonałości to ciągła analiza bieżącej sytuacji, wyciąganie wniosków, aby czynić lepszym to, co już funkcjonuje – podkreślił Zbigniew Czarnecki.
Wysoki poziom uczestników potwierdził również na zakończenie zawodów Artur Wojtków, zastępca prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. pracy i polityki społecznej.
– Doceniam wiedzę wszystkich uczestników finału tego konkursu. Trzeba było ewidentnie mocno przysiąść i przyswoić sobie tę wiedzę – przyznał.
Pogratulował również organizatorom perfekcyjnego przeprowadzenia finału konkursu.
Warto dodać, że miejsca na podium premiowane były nagrodami pieniężnymi. Kwota za pierwsze wyniosła 10 tys. zł, za drugie 8 tys., a za trzecie 6 tys. zł.
Jak zdradzili nam laureaci XII edycji Konkursu z zakresu znajomości zasad i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy o Puchar Prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej, nagrody przeznaczą na rodzinne podróże do ciekawych miejsc.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.