Od kiedy Donald Trump został wybrany na kolejnego prezydenta USA, amerykański przemysł naftowy i gazowy przeżywa sporą hossę. Znajduje to odzwierciedlenie nie tylko na giełdach, ale także w przewidywaniach dotyczących przyszłej produkcji.
Według najnowszych przewidywań US Agencja Informacji o Energii (EIA) produkcja w USA ropy i gazu może znowu sięgnąć rekordowych poziomów. Z kolei Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) oraz Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) przewidują spowolnienie popytu na ropę, spowodowane głównie mniejszą konsumpcją w Chinach.
IEA spodziewa się, że pod koniec 2024 r. produkcja ropy w USA wyniesie średnio 13,23 mln baryłek dziennie, co oznacza wzrost o około 300 tyś baryłek w porównaniu z ubiegłorocznym rekordem. Wcześniejsza prognoza EIA przewidywała, że pod koniec roku produkcja ropy w USA ustabilizuje się na poziomie 13,22 mln baryłek dziennie i oczekuje dalszego wzrostu w 2025 r. do 13,53 mln baryłek dziennie.
Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) zauważa, że wraz ze wzrostem optymizmu, co do wydobycia w Stanach Zjednoczonych, światowy popyt na ropę zmaleje. Jej eksperci spodziewają się, że światowy rynek ropy naftowej zaliczy sporą nadwyżkę. Podobne prognozy opublikował także OPEC, obniżając swoje szacunki wzrostu światowego popytu w 2025 r. do 1,54 mln baryłek dziennie z pierwotnych 1,64 mln baryłek.
Z jednej strony popyt na ropę ulega spowolnieniu, z drugiej strony kraje spoza OPEC, takie jak Arabia Saudyjska, Irak czy Iran, zwiększają podaż. Na to zwraca uwagę również IEA. Prognozuje wzrost produkcji spoza OPEC o 1,5 mln baryłek dziennie w przyszłym roku, przy wyższej produkcji w USA, Gujanie, Kanadzie i Brazylii.
Wzrost obaw o bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej ma miejsce w kontekście rynku globalnego, który od jakiegoś czasu wydaje się dobrze zaopatrzony – stwierdziła w raporcie IEA. Taka sytuacja sugeruje, że państwa dążą do dywersyfikacji dostaw ropy w obawie przed zagrożeniami geopolitycznymi – podkreślają eksperci.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.