W kierunku górników płyną życzenia z okazji Barbórki. 4 grudnia to także okazja do przyjrzenia się kondycji branży wydobywczej. O tym pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.
* Po okresie szybujących cen i wzmożonego popytu na krajowy węgiel energetyczny w 2022 r., w tym roku producenci tego surowca znów znaleźli się w krytycznej sytuacji. Spadek popytu i cen zmniejszył przychody spółek węglowych, powodując wielomiliardową lukę, zasypywaną po części z zaoszczędzonych i publicznych środków.
* Prezydent RP Andrzej Duda: Z okazji uroczystości barbórkowych składam górnikom, pracownikom kopalń i przemysłu wydobywczego oraz ich najbliższym serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności. Pozdrawiam osoby zaangażowane w organizację obchodów górniczego święta i serdecznie dziękuję za kultywowanie tej pięknej tradycji.
* Premier Donald Tusk w mediach społecznościowych złożył życzenia górnikom z okazji Barbórki. Do życzeń dołączyła się także Kancelaria Premiera. Na portalu społecznościowym X Donald Tusk napisał: “Polskim górnikom i ich rodzinom, pracownikom kopalń i ratownikom górniczym wszystkiego dobrego z okazji Waszego święta. Jestem pewien, że nie zabraknie nam cierpliwości i wzajemnego zrozumienia w działaniu i rozmowach o naszej wspólnej przyszłości“.
* Minister Przemysłu Marzena Czarnecka złożyła życzenia górnikom: Barbórka dla pracowników przemysłu wydobywczego ma szczególne znaczenie. Przypomina o wielowiekowej tradycji, o międzypokoleniowej więzi. Tradycji, która jest szczególnie bliska górniczemu środowisku. Więzi, którą pracownicy kopalń doświadczają i rozwijają każdego dnia w swojej pracy.
* Życzenia dla górników od metropolity katowickiego abpa Adriana Galbasa: Siostry i Bracia pracujący w przemyśle wydobywczym i okołowydobywczym. W dniu świętej Barbary, kiedy przeżywacie swoje doroczne święto, pozdrawiam Was tradycyjnym śląskim: „Szczęść Boże”.
* Na początku grudnia minister przemysłu Marzena Czarnecka rozpocznie rozmowy z nową komisarz UE ws. notyfikacji umowy społecznej z górnikami – napisała Rzeczpospolita.
* We wtorek, 3 grudnia, na konta pracowników Polskiej Grupy Górniczej trafiła nagroda z okazji Dnia Górnika (tzw. barbórka). Wypłata barbórkowa ma wysokość zbliżoną do miesięcznej pensji. Przypomnijmy, że w PGG średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi ok. 12,5 tys. zł brutto.
* Bloki węglowe elektrowni Pątnów oraz kopalnia Konin zakończą funkcjonowanie w pierwszym półroczu 2026 r. - poinformował w środę w Koninie prezes ZE PAK Piotr Woźny. Dodał, że termin ten wynika z wyeksploatowania węgla w ostatniej odkrywce kopalni.
* Niewiele jest figur św. Barbary, które budzą tyle emocji i są otaczane taką miłością, jak ta z ul. Kopalnianej w Katowicach, niedaleko za Muzeum Śląskim. Nie znamy jej dokładnej historii, ale bez niej trudno sobie to miejsce wyobrazić. Wiemy, że nie została ufundowana przez kopalnię czy kogoś zamożnego. Sądząc po materiale, z jakiego ją wykonano, ufundowali ją po prostu mieszkańcy, górnicy, którzy modlili się do niej, idąc na szychtę. To wydarzenie odnotowano w kronikach dzielnicy.
* Akcję dot. przyszłości węgla przygotowali w Barbórkę, górnicze święto, aktywiści organizacji Greenpeace Polska. Na siedzibie Ministerstwa Przemysłu rozwinęli skierowany do rządu napis: “Węgiel jest skończony. Przestańcie ściemniać“.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.