Nie ma wątpliwości, że Polska nie jest potentatem w dziedzinie produkcji kombajnów. Tak naprawdę rodzimym inżynierom udało się stworzyć tylko dwie ich serie – Vistula oraz Bizon. Jedne i drugie wyjechały z Fabryki Maszyn Żniwnych. O ile Vistula nie zrobiła wielkiej kariery, to już Bizon na stałe wpisał się w krajobraz polskich pól. Najpopularniejszymi modelami są Super oraz Rekord. Chociaż najmłodsze egzemplarze mają już ponad 20 lat, a najstarsze pamiętają jeszcze Gierka, to nadal sprawują się nieźle i są chętnie wykorzystywane, zwłaszcza w mniejszych gospodarstwach. Kwitnie też handel Bizonami z drugiej ręki. Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w Bizona Super albo Bizona Rekord? Sprawdź, czym różnią się oba modele i jakie mają słabe strony.
FMŻ – krótka historia polskich kombajnów
Historia Fabryki Maszyn Żniwnych sięga 1870 r. Wtedy właśnie w Płocku powstała fabryka maszyn i urządzeń przeznaczonych na potrzeby rolnictwa, gorzelnictwa, browarnictwa i przemysłu tartacznego. Trzon jej oferty stanowiły pługi i sieczkarnie. W trakcie ponad 150 lat istnienia przedsiębiorstwo zmieniało właścicieli, nazwy i lokalizacje, ale pozostało wierne maszynom rolniczym (z krótkim epizodem produkcji asortymentu dla armii podczas II wojny światowej). Tuż po ogłoszeniu zwycięstwa Aliantów FMŻ powróciła do korzeni, czyli do wytwarzania osprzętu dla rolnictwa. Do asortymentu włączono innowacyjne jak na owe czasy kieraty, śrutowniki, sieczkarnie, młockarnie i wialnie.
Największym osiągnięciem FMŻ było niewątpliwie uruchomienie produkcji kombajnów zbożowych. Jak do tej pory żadna inna polska firma nie powtórzyła tego wyczynu. Seria Vistula nie zyskała szczególnego uznania, za to Bizony zrobiły oszałamiającą karierę. Pierwszy Bizon o symbolu Z040/KZS-3 powstał w 1970 r. Jego zadanie było dość oczywiste – miał przyspieszać i ułatwiać zbiory podstawowych zbóż, jak również rzepaku, słonecznika i kukurydzy.
Bizony okazały się hitem nie tylko w Polsce, ale i w kilkudziesięciu innych krajach na całym świecie. W ciągu 34 lat, kiedy były produkowane, fabrykę opuściło ok. 70 tys. egzemplarzy z obszernej listy prawie 50 modeli. Największą popularność zyskały Bizon Super oraz Bizon Rekord.
Produkcja Bizonów trwała nawet po przejęciu FMŻ przez amerykańską firmę New Holland, co miało miejsce w 1998 r. Ostatnich 30 egzemplarzy powstało w 2004 r. Do dziś te trwałe i niezawodne polskie kombajny są chętnie wykorzystywane, nie ma też problemów z dostępem do oryginalnych i zamiennych części do Bizona, co dodatkowo ułatwia ich użytkowanie.
Bizon Super – uniwersalny kombajn na optymalne warunki
Kombajn o symbolu Z056, który zyskał następnie nazwę Bizon Super, produkowany był w latach 1976-1994. Wolnossący, sześciocylindrowy silnik o poj. 6,5 l daje maszynie moc 100 KM. 200-litrowy zbiornik paliwa pozwala na dość długą pracę bez konieczności robienia przerwy na tankowanie. Skrzynia biegów w tym modelu jest minimalistyczna – składa się tylko z 3 przełożeń. Bizon Super osiąga maksymalną prędkość 21 km/h. Posiada odpowiedni dla mniejszych gospodarstw heder o szer. 4,2 m oraz zbiornik na ziarno o poj. 3 m3. Model sprawdza się w przypadku mniejszych areałów albo wówczas, gdy mamy do dyspozycji kilka kombajnów.
Jeśli posiadasz Bizona Super lub rozważasz jego zakup, przede wszystkim musisz przygotować się na stosunkowo częste awarie układu chłodzenia. Jest on mało wydajny, ponieważ czynnikiem chłodniczym jest tu po prostu powietrze. Średnio spisuje się także skrzynia biegów, która może wymagać okresowych remontów. Warto też pamiętać, że Bizon Super nie poradzi sobie na nierównym terenie, zwłaszcza górzystym.
Bizon Rekord – kombajn dla wymagających
Konstruktorzy zdawali sobie sprawę z niedociągnięć Bizona Super. Niektóre z problemów udało się naprawić podczas projektowania jego następcy – modelu Z058, znanego jako Bizon Rekord. Produkowano go od 1980 r. aż do zakończenia działalności fabryki w 2004 r.
Bizon Rekord wyposażony jest w ten sam silnik, co jego poprzednik, ale tym razem jest on turbodoładowany, dzięki czemu moc wzrasta do 125 KM. Minusem jest wzrost spalania. Na dodatek większa moc nie przekłada się na większą prędkość jazdy. Nie zmieniono szerokości hedera, ale rozbudowano zbiornik na ziarno – do 3,5 m3. Układ chłodzenia jest wydolniejszy, pozostały natomiast problemy ze skrzynią biegów. Bizon Rekord lepiej radzi sobie w trudniejszym terenie, ale nadal jest polecany raczej do mniejszych gospodarstw. O tym, jak dobrać kombajn do areału, czytaj tutaj: https://www.blaut-rol.pl/blog/jaki-kombajn-zbozowy-wybrac-b55.html.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.