Jastrzębska Spółka Węglowa i Lubelski Węgiel Bogdanka podpisały w sobotę, 30 listopada, list intencyjny. - Porozumienie otwiera drogę do bliższej współpracy w obszarze optymalizacji procesów produkcyjnych. Obie spółki zobowiązały się do wymiany doświadczeń i informacji, aby poprawić jakość zarządzania przedsiębiorstwami oraz zwiększyć efektywność operacyjną - poinformowali przedstawiciele JSW w komunikacie.
Jak wskazano, w ramach współpracy przewiduje się m.in. rozwój nowych technologii, wspólne prace nad innowacjami w planowaniu ruchu maszyn i urządzeń, a także analizę potencjalnych synergii w inwestycjach.
– Podpisany dokument otwiera drogę do dalszych prac mających na celu wypracowanie wspólnych rozwiązań zwiększających innowacyjność oraz produktywność w naszych spółkach. LW Bogdanka posiada znaczące doświadczenie w drążeniu wysokowydajnych przodków projektowanych w oparciu o wykonane modele geomechaniczne, schodząc z eksploatacją coraz głębiej w rejony, gdzie występuje szereg zaszłości. Dzięki współpracy chcemy lepiej odpowiadać na stawiane przed nami wyzwania – powiedział Adam Rozmus, zastępca prezesa zarządu JSW ds. technicznych i operacyjnych.
– Jestem przekonany, że zainicjowana dziś współpraca będzie skutkować konkretnymi rozwiązaniami na których skorzystają obie strony – dodał wiceprezes.
– Podpisanie listu intencyjnego to ważny krok w kierunku integracji wiedzy i doświadczeń dwóch kluczowych graczy w polskim górnictwie. Wierzymy, że współpraca pozwoli na skuteczne wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, które zwiększą efektywność naszych procesów, ale także przyczynią się do podniesienia bezpieczeństwa pracy. Co więcej, czerpiąc z doświadczeń JSW w obszarze zagrożeń, które nie występują na naszej kopalni, będziemy w stanie lepiej przygotować się na potencjalne wyzwania. Jesteśmy przekonani, że wymiana doświadczeń i wspólne inicjatywy przyniosą naszym spółkom wymierne korzyści – powiedział Bartosz Rożnawski, wiceprezes zarządu ds. produkcji LW Bogdanka.
Jak wskazano w komunikacie, podpisanie dokumentu podkreśla chęć obu stron do współdziałania w duchu wzajemnego zaufania i partnerstwa, co ma kluczowe znaczenie w obliczu wyzwań stojących przed sektorem górniczym w Polsce.
JSW jest największym producentem węgla koksowego i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników. Oprócz tego do Grupy JSW należą trzy koksownie: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Koksownia Radlin w Radlinie oraz Koksownia Jadwiga w Zabrzu. Cała Grupa JSW zatrudnia ponad 32 tys. osób.
LW Bogdanka jest jedyną kopalnią prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec trzeciego kwartału 2024 r. wyniosło 5237 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka to 6182 osoby). W minionym roku kopalnia wyprodukowała ponad 7 mln t węgla handlowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.