Proces zakładania firmy, choć wymaga dopełnienia kilku formalności, nie jest zbyt skomplikowany. Co należy zrobić, by założyć własną działalność gospodarczą i o czym warto przy tym pamiętać? W poniższym artykule znajdziesz kilka przydatnych informacji na ten temat.
Zakładanie własnej firmy – od czego zacząć?
Założenie własnej działalności gospodarczej to jeden z kroków do uzyskania zawodowej niezależności i możliwości zrealizowania własnego pomysłu na biznes. Zanim jednak rozpoczniemy przygodę z prowadzeniem własnej firmy, koniecznie będzie dopełnienie pewnych formalności. Jak założyć działalność gospodarczą i od czego zacząć?
Proces otwierania przedsiębiorstwa w 2024 roku powinno się rozpocząć od rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Jest to rejestr przedsiębiorców, którzy prowadzą w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą. Warto przy tym pamiętać, że jeśli przychody z działalności będą niewielkie, nie ma potrzeby rejestracji jako przedsiębiorca.
Jednoosobowa działalność gospodarcza a wniosek w CEiDG
We wniosku w CEiDG wskazuje się również nazwę firmy, która musi się zaczynać od imienia i nazwiska. W drugim członie można dodać wyróżniający przedsiębiorstwo zwrot czy pseudonim. Ważnym etapem jest również wskazanie siedziby firmy, która może być w jednym stałym miejscu lub kilku miejscach. Istnieje również możliwość zgłoszenia firmy bez stałego adresu.
Podczas zakładania firmy trzeba również pamiętać o przyporządkowaniu działalności do określonego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Wybór PKD jest o tyle ważny, że może mieć wpływ na formę opodatkowania czy np. konieczność posiadania kasy fiskalnej. Przedsiębiorca we wniosku w CEiDG wskazuje jeden kod główny oraz dowolną liczbę kodów dodatkowych.
Wybór formy opodatkowania
Kolejną ważną decyzją do podjęcia będzie wybór formy opodatkowania. W Polsce osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą, mogą rozliczać się z urzędem skarbowym na trzy sposoby:
* na zasadach ogólnych (według skali podatkowej 12% i 32%),
* według stawki liniowej (stała stawka podatkowa wynosi 19%),
* ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wyboru formy opodatkowania warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w wybraniu najkorzystniejszej dla przedsiębiorstwa opcji.
Choć co do zasady każde przedsiębiorstwo jest objęte podatkiem VAT, istnieją wyjątki od tej reguły. Dlatego warto zorientować się, czy profil prowadzonej przez nas działalności będzie wymagać rejestracji do VAT.
Przyszli przedsiębiorcy będą musieli również podjąć decyzję odnośnie do sposobu prowadzenie księgowości – na zlecenie online lub w stacjonarnym biurze rachunkowym. Istnieje także możliwość samodzielnego prowadzenia księgowości. Warto również pamiętać o konieczności założenia rachunku bankowego – w tym celu można skorzystać z wcześniej istniejącego konta osobistego jednak pod warunkiem, że jest się jego jedynym posiadaczem.
Artykuł sponsorowany
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.