Na warszawskim rynku Giełdy Papierów Wartościowych znajdują się 172 spółki rodzinne; stanowią one 42 proc. wszystkich notowanych podmiotów - wynika z opublikowanego w środę raportu GPW i firmy Grant Thornton.
Jak przekazano w raporcie, na koniec lipca 2024 r. na głównym parkiecie GPW notowane były 172 spółki rodzinne - stanowią one 42 proc. wszystkich podmiotów. “Warto przypomnieć, że GPW - podobnie jak wiele innych giełd na świecie - definiuje spółki rodzinne jako podmioty, w przypadku których osoba, która założyła lub przejęła firmę, wraz z jej krewnymi i zstępnymi, posiadają co najmniej 25 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy tej spółki“ - podkreślono.
Dodano, że w ciągu ostatniego roku (od lipca 2023 r. do lipca 2024 r.) do segmentu spółek rodzinnych notowanych na GPW dołączyło osiem podmiotów, natomiast w tym samym czasie opuściło go 18 spółek. W ocenie autorów raportu głównym powodem było wycofanie spółek z obrotu w związku z planami rozwoju, w tym na skutek osiągnięcia efektu synergii po połączeniu lub przejęciu przez inny podmiot. “Kolejną częstą przyczyną było zawieszenie notowań, spowodowane przede wszystkim toczącym się postępowaniem restrukturyzacyjnym lub upadłościowym“ - wskazano.
Siedziby spółek rodzinnych, jak wynika z raportu, są skoncentrowane w czterech województwach - mazowieckim, wielkopolskim, śląskim i dolnośląskim. Najwięcej jest ich na Mazowszu - 54, czyli niemal co trzecia giełdowa firma rodzinna w Polsce.
W raporcie stwierdzono, że przedstawiciele rodzin biorą aktywny udział w zarządzaniu spółkami wprowadzonymi na giełdę - jedynie w przypadku 13 proc. podmiotów nie zasiadają w kierownictwie lub radzie nadzorczej firmy.
Ponadto w organach kierowniczych i nadzorczych spółek rodzinnych dominują mężczyźni, zwłaszcza nestorzy. W zarządach odsetek mężczyzn wynosi 86 proc., a kobiet - 14 proc. W przypadku rad nadzorczych różnica jest mniejsza - 70 proc. mężczyźni vs 30 proc. kobiety. “Ponad 80 proc. firm rodzinnych z GPW jest aktywnie zarządzana przez nestorów, a w przypadku dwóch trzecich z nich w kierowaniu biznesem uczestniczy także kolejne pokolenie właścicieli“ - dodano. Z raportu wynika również, że w 40 proc. spółek rodzinnych, kolejne pokolenie właścicieli firmy planuje w przyszłości nią zarządzać.
Autorzy raportu zwrócili uwagę, że przeciętna polska spółka rodzinna osiąga ponad miliardowe przychody - generuje ponad 100 milionów złotych EBITDA (wynik finansowy spółki przed opodatkowaniem i odsetkami, uwzględniający utratę wartości), a jej wartość rynkowa przekroczyła w 2023 r. miliard złotych.
“Przeciętna spółka z polskiego parkietu, niezależnie od struktury właścicielskiej, od lat systematycznie zwiększa przychody, generuje dodatnie wyniki finansowe na poziomie EBITDA zapewniając właścicielom zyski na poziomie 8-9 proc. w przypadku spółek rodzinnych oraz 13-15 proc. w przypadku pozostałych podmiotów“ - przekazano.
Spółki poprawiają również wskaźnik udziału długu w kapitale, który w minionym roku kształtuje się zarówno dla spółek rodzinnych, jak również pozostałych podmiotów - na najniższym poziomie z ostatnich 3 lat - podkreślono.
Niezmiennie najistotniejszym sektorem pod względem liczby spółek oraz kapitalizacji dla całego rynku jest przetwórstwo przemysłowe. Niemal 50 proc. spółek z tego sektora stanowią podmioty rodzinne. Z kolei pod względem przychodów największymi branżami są produkcja przemysłowa oraz energetyka. “Dla spółek rodzinnych to z kolei branża artykułów codziennego użytku“ - dodano.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.