Z okazji nadchodzącej Barbórki Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza 1 grudnia na godzinę 12.00 dzieci wraz z rodzicami na wyjątkowe warsztaty, które przybliżą tradycje i zwyczaje górnicze. Podczas „Górnośląskiej Barbórki” nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin.
Podczas spotkania będzie można obejrzeć krótki film o górniczych tradycjach, zobaczyć i dotknąć autentycznych, galowych mundurów górniczych. Dzieci dowiedzą się, dlaczego pióropusze górnicze mają różne kolory, poznają historię świętej Barbary i dowiedzą się, jak stała się superbohaterką górników. „Odkryjemy, dlaczego Barbórka, obchodzona jest 4 grudnia, i dlaczego jest tak ważnym świętem dla pracowników kopalń” – zachęca do wzięcia udziału w warsztatach chorzowski skansen.
Zajęcia poprowadzi dr Beata Piecha-van Schagen, historyk i absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest ona koordynatorką licznych działań na rzecz ochrony i promowania dziedzictwa kulturowego górników i hutników. Dzięki jej zaangażowaniu tradycje Barbórki górników węgla kamiennego zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a obecnie trwają prace nad ich wpisem na Listę Reprezentatywną UNESCO.
Uczestnicy warsztatów wykonają też górnicze czako i okolicznościowy proporczyk. Gotowe, własnoręcznie stworzone symbole górnicze będzie można zabrać ze sobą do domu. Warsztaty rozpoczną się 1 grudnia o godzinie 12.00 w budynku administracji muzeum ,w sali galerii na I piętrze. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie skansenu (http://muzeumgpe-chorzow.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.