Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu otrzymało dofinansowanie na zakup 82 dzieł twórców sztuki intuicyjnej. Obrazy i grafiki pochodzą z Kolekcji Sztuki Intuicyjnej „Barwy Śląska” – jednej z największych tego typu kolekcji w Polsce. Jej twórcą i właścicielem był Stanisław Gerard Trefoń – podało Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Zakupione dzieła znacznie wzbogacą kolekcję twórczości nieprofesjonalnej Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Dzięki zakupowi poszerzy się materiał źródłowy dla badań i prac nad sztuką nieprofesjonalną.
Stanisław Gerard Trefoń, kolekcjoner, mecenas śląskiego malarstwa i rzeźby w węglu, zmarł w lipcu tego roku, w wieku 91 lat. Przez ponad 70 lat zgromadził imponującą kolekcję dzieł twórców intuicyjnych, naiwnych. Jego zbiór to 3 tys. obrazów, linorytów i akwarel, a także rzeźb w drewnie oraz unikatowy zbiór rzeźb wykonanych z węgla. Obrazy z kolekcji Gerarda Trefonia to dzieła takich malarzy jak: Ociepka, Sówka, Gawlik, Wróbel, Luciński, Matura, Nowak.
Obrazy te prezentował w galerii „Barwy Śląska". Stworzył też Stowarzyszenie Barwy Śląska. Jego misją była ochrona i promowanie śląskiego dziedzictwa kulturowego. Prace z kolekcji były prezentowane zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Japonii, Czechach.
Koszt zakupu obrazów dla zabrzańskiego Muzeum wyniósł 102 tys. zł, w tym ministerialne dofinansowanie – 80 tys. zł.
Środki na zakup pochodzą z budżetu ministra kultury i dziedzictwa narodowego w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.