We wtorek, 26 listopada, w Głównym Instytucie Górnictwa - Państwowym Instytucie Badawczym odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej Adama Rozmusa pt.: „Określenie wpływu uskoku pokładowego na obciążenie sekcji obudów zmechanizowanych” - poinformowali przedstawiciele GIG-PIB. Adam Rozmus od marca jest wiceprezesem ds. technicznych i operacyjnych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
Promotorem rozprawy był prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek, a promotorem pomocniczym dr inż. Sylwester Rajwa.
Jak wskazali przedstawiciele GIG-PIB, tematyka rozprawy dotyczyła problematyki prowadzenia eksploatacji w rejonie uskoków pokładowych, w tym współpracy sekcji obudowy zmechanizowanej z górotworem w aspekcie stateczności wyrobiska ścianowego. Występowanie uskoków pokładowych w rejonie pól ścianowych jest jedną z istotnych geologicznych uciążliwości prowadzenia eksploatacji w kopalniach węgla kamiennego w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. W sąsiedztwie tych uskoków często dochodzi do utraty stateczności wyrobisk ścianowych w wyniku zawałów, obwałów czy opadów skał stropowych i ociosowych. Te niebezpieczne zdarzenia powodowały również liczne wypadki oraz przyczyniały się do zmniejszenia postępu lub zatrzymania ścian, zwiększając zagrożenie pożarami endogenicznymi w zrobach.
Podstawowym efektem pracy doktorskiej było opracowanie autorskiej metody określenia zmian obciążenia sekcji obudów zmechanizowanych w rejonie uskoku pokładowego w celu doboru jej parametrów podpornościowych, co umożliwia wyprzedzające rozeznanie występowania uskoków pokładowych, a tym samym podjęcie wcześniejszych działań profilaktycznych.
Jak podkreślali recenzenci, szczególnym walorem pracy jest jej empiryczny charakter, wynikający z eksperymentalnych dołowych badań kopalnianych przeprowadzonych w trakcie normalnej regularnej eksploatacji ścianowej z zastosowaniem odcinkowej "ruchomej” strefy pomiarów. Wdrożenie opracowanych przez Doktoranta zasad zapewnienia stateczności wyrobiska ścianowego w rejonie uskoków pokładowych może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa prowadzenia robót górniczych w kopalniach węgla kamiennego.
Adam Rozmus to absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Górniczym, kierunek Górnictwo i Geologia w zakresie Budownictwa Podziemnego. Drogę zawodową zaczynał w KWK Piast, gdzie przeszedł wszystkie szczeble górniczej kariery – od stażysty pod ziemią do kierownika działu górniczego. Następnie pełnił funkcję naczelnego inżyniera w KWK Piast - Ziemowit ruch Ziemowit, od 1 stycznia 2021 r. był dyrektorem KWK Mysłowice - Wesoła.
Przez kilkanaście lat jako czynny ratownik górniczy, brał udział w akcjach ratowniczych zarówno jako członek zastępów ratowniczych, a także jako osoba odpowiedzialna za prowadzenie akcji, pełniąc funkcję Kierownika Akcji Ratowniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.