Polskie przedsiębiorstwa stają wobec wielu wyzwań – zrównoważony rozwój, minimalizowanie negatywnego wpływu emisji gazów cieplarnianych czy rosnące koszty procesów produkcyjnych. Rozwiązaniem dla firm może być inwestycja w gaz ziemny. Chociaż jest on klasyfikowany jako paliwo kopalne, cechuje się niską emisyjnością i stabilnością cenową. Oto kilka powodów, dla których przedsiębiorstwa inwestują w gaz ziemny!
Ekonomiczne rozwiązania i mniejsze wahania ceny gazu ziemnego
Opłacalność inwestycji w gaz ziemny widać zwłaszcza w kontekście porównania z innymi formami zasilania. Paliwa kopalne takie jak węgiel nie są tak wygodne w dozowaniu i opłacalne w kontekście ceny jednostkowej. Wysoka sprawność energetyczna przyczynia się do obniżenia kosztów operacyjnych. Gaz ziemny wysokometanowy ma wartość opałową na poziomie 37,6 MJ/m3. Natomiast węgiel kamienny osiąga maksymalnie 3,8 MJ/m3, przy czym jest to wartość zarezerwowana dla najlepszej jakości węgla. Więcej szczegółów dla przedsiębiorców znajdziesz na https://www.ewe.pl/dla-biznesu/gaz-ziemny.
Należy też wspomnieć o stabilności cen surowców. Oczywiście kryzys finansowy bardzo mocno wpłynął na rynek energetyczny, nie oszczędzając w zasadzie żadnego z paliw kopalnych. Jednak widać, że ceny za gaz ziemny ustabilizowały się i wróciły do akceptowalnego poziomu sprzed 2021 roku. Ma to znaczenie dla przedsiębiorców, ponieważ dzięki mniejszym zmianom w cenach łatwiej zachować rentowność biznesu.
Znacznie niższa emisja zanieczyszczeń
Spalanie gazu ziemnego generuje co najmniej połowę mniej CO2 niż węgiel. To jednak nie wszystko, bo do środowiska trafia również mniej:
* Dwutlenku siarki (praktycznie zupełny brak emisji).
* Tlenków azotu (ponad 80% niższa emisja).
* Cząstki stałe PM10 i PM2.5 (nawet ponad 90% mniej niż przy spalaniu węgla).
Wszystkie te szkodliwe związki mają ogromny wpływ na pogorszenie jakości środowiska. Dla przedsiębiorców chcących liczyć się na rynku duże znaczenie powinno mieć ekologiczne podejście do biznesu. Co więcej, to forma zwiększenia konkurencyjności przez poprawę wizerunku firmy. Te, które jasno deklarują zmniejszenie emisji szkodliwych związków i korzystanie z „zielonej energii”, mają lepszą pozycję.
Zwiększenie stabilności firmy przez dostęp do różnych źródeł energii
Kolejny znaczący powód inwestycji w gaz ziemny to dywersyfikacja źródeł energii. W ostatnich latach dostrzega się liczne korzyści z nastawienia na co najmniej dwa warianty energii. Nie zawsze mowa jest tylko o cenie jednostkowej – czasem większe znaczenie ma dostępność oraz regulacje państwowe dotyczące danego surowca. Oprócz tego pewne ograniczenia mają źródła OZE. Ich zbyt mała produkcja w stałych okresach może być rekompensowana właśnie przez gaz ziemny.
Trzeba przy tym pamiętać, by zabezpieczyć interesy swojej firmy podpisaniem umowy u właściwego dystrybutora energii. W ten sposób można niewielkim wysiłkiem znaczenie ograniczyć koszty energii elektrycznej i podnieść rentowność swojego biznesu. Sprawdź więcej szczegółów teraz i zacznij zarabiać więcej!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.