Na Jasną Górę już po raz 34. z hołdem dla Matki Boskiej przybyła Pielgrzymka Górników. Ta modlitwa przypada zawsze przed 4 grudnia, czyli świętem patronki górników – św. Barbary. Organizatorem był Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność. Jej przewodniczący, Jarosław Grzesik podkreślił, że to podziękowanie za całoroczną pracę i modlitwa o przyszłość górnictwa.
- W tym roku przede wszystkim modlimy się o przyszłość naszej branży. Żyjemy w takich czasach, gdzie niektórym politykom mylnie wydaje się, że należy odchodzić od węgla, zlikwidować tą branżę. Warto więc przypomnieć, że na świecie, każdego roku wydobycie węgla wzrasta - mówił Jarosław Grzesik.
Podkreślił, że węgiel może zapewnić Polakom bezpieczeństwo energetycznie.
- Bez węgla, bez energetyki opartej o węgiel, bez ciepłownictwa opartego o węgiel, nie będziemy mieli prądu - dodał.
Pielgrzymka przy dźwiękach Górniczej Orkiestry Dętej Bytom rozpoczęła się przy kościele św. Barbary, patronki górników. Później złożono kwiaty pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia bł. ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. O godzinie 11 odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej i poświęcenie Sztandaru Górniczego NSZZ Solidarność Zakładu Górniczego Sobieski. Potem koncelebrowano mszę w Kaplicy Matki Bożej. Przewodniczył jej bp archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński.
- Brać Górnicza – te słowa oznaczają bliskość, zaufanie i odpowiedzialność. To określenie mówi nam, że górnik może liczyć zawsze na brata górnika. W tym właśnie kryje się sekret budowania wspólnoty braterskiej, której dzisiaj bardzo potrzeba w podzielonym świecie. Ale tej wspólnoty braterstwa górników nie zbuduje się tylko bazując na wymiarze ludzkim – mówił biskup.
Zwracając się do górników, biskup zachęcał, by pamiętali o swoim pozdrowieniu - Szczęść Boże.
- To znaczy życzyć szczęścia pochodzącego od Boga. To znaczy: niech Ci Bóg błogosławi. Drodzy górnicy dziękuję wam za to wasze pozdrowienie i proszę, nie rezygnujcie z niego, bo ono sprowadza błogosławieństwo na was i wasze rodziny – przypominał bp Kiciński.
Brać Górnicza oraz ich rodziny zostały zawierzone Matce Bożej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.