W Dniu Czystego Powietrza, 14 listopada br., Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wyróżnił 74 samorządy z województwa śląskiego za ich niezwykłe zaangażowanie w realizację programu Czyste Powietrze. Działania tych gmin są z pewnością kluczem do poprawy jakości powietrza i komfortu życia mieszkańców całego naszego regionu.
Do najlepszej dziesiątki aktywnych samorządów w województwie śląskim trafiły: Opatów, Wręczyca Wielka, Radlin, Blachownia, Bieruń, Piekary Śląskie, Krzepice, Goczałkowice-Zdrój, Panki i Kornowac. Wszystkie gminy oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymały także nagrody pieniężne w wysokości 30 tys. zł. Wyróżnienia za determinację i skuteczność w realizacji proekologicznych inicjatyw wręczyli samorządowcom: Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Iwona Gejdel-Targosz, zastępca prezesa WFOŚiGW w Katowicach, Grzegorz Boski, wicemarszałek województwa śląskiego, oraz Marek Bieniek, radny Sejmiku Województwa Śląskiego.
Warto przypomnieć, że w br. Polski Alarm Smogowy opublikował ranking najaktywniejszych gmin w programie Czyste Powietrze od początku jego funkcjonowania. To zestawienie najlepiej pokazuje starania samorządów w kwestii wymiany starych kotłów i pieców węglowych. Okazały się one nieocenione w trosce o poprawę jakości powietrza. Największą liczbę wniosków spośród prawie 2,5 tysiąca gmin złożyli mieszkańcy Rybnika, a w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych najlepiej wypada gmina Radlin w woj. śląskim. Aż 16 gmin z tego województwa znalazło się w pierwszej dwudziestce najaktywniejszych gmin w kraju. W rankingu wzięto pod uwagę dwa kryteria – liczbę wniosków o wymianę starych urządzeń grzewczych oraz liczbę wniosków odniesioną do liczby budynków jednorodzinnych w danej gminie. Biorąc pod uwagę liczbę wniosków, na pierwszym miejscu spośród wszystkich 2477 gmin w Polsce znajduje się Rybnik z liczbą 6481 złożonych wniosków.
Pod względem liczby wniosków w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych w gminie pozycję lidera zajmuje śląska gmina Radlin – podkreślają autorzy zestawienia z PAS.
Jak zaznacza w swym raporcie Polski Alarm Smogowy, to przede wszystkim od aktywności samorządu lokalnego zależy stopień poprawy jakości powietrza.
– Tam, gdzie samorząd działa prężnie i pomaga mieszkańcom przy wymianie starych źródeł ciepła, tam widać efekty w postaci czystszego powietrza. W Rybniku i Radlinie prowadzono też wiele kampanii, których celem było zachęcanie mieszkańców do sięgania po dotacje. To właśnie dzięki tej postawie i tak dużemu zaangażowaniu ze strony samorządu gminy te znalazły się na szczycie rankingu – wskazuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Poza Rybnikiem na wyróżnienie zasługują: Częstochowa, Jaworzno, Bielsko-Biała, Czerwionka-Leszczyny, Wodzisław Śląski, Pszczyna, Jastrzębie-Zdrój i Gorzyce. To tam złożono najwięcej wniosków na wymianę kopciuchów.
To zestawienie najlepiej pokazuje starania samorządów w kwestii wymiany starych kotłów i pieców węglowych. Okazały się one nieocenione w trosce o poprawę jakości powietrza.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.