Symfonia kopalni – to brzmi zastanawiająco. W przeszłości podejmowano już próby rejestrowania dźwięków pochodzących z przemysłu. Eksperymenty te, choć udane i ciekawe, nie zyskały jednak większego rozgłosu. Niewykluczone, że tym razem się to zmieni, mamy bowiem do czynienia z projektem w wielu aspektach wyjątkowym.
– Odkryliśmy, że kopalnię można nie tylko oglądać, ale także jej słuchać. To kolejna przestrzeń niematerialnego dziedzictwa kulturowego, o którą trzeba się zatroszczyć – mówi Kamil Gojowy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Właśnie rusza nowatorski projekt zatytułowany „Symfonia Kopalni”. Będzie można udać się w podróż przez dźwięki i obrazy, którymi żyją kopalnie, zarówno te czynne, jak i wyłączone z ruchu eksploatacyjnego. A zatem usłyszymy dźwięki od gwaru maszyn po ciszę opuszczonych szybów.
„Symfonia Kopalni” to nic innego, jak dobrze pomyślany i zrealizowany projekt multimedialnego muzycznego performance’u, prezentującego i promującego dziedzictwo górnicze z wykorzystaniem innowacyjnych technologii. W jego tworzeniu wzięli udział kompozytorzy i dźwiękowcy.
– Pracy było mnóstwo. Zarejestrowaliśmy nie tylko dźwięki zakładów górniczych, ale także głosy ludzi, na przykład wypowiedzi kobiet reprezentujących środowisko górnicze oraz muzykę w wykonaniu orkiestr górniczych – dodaje Kamil Gojowy.
Efekt zasadniczej części projektu będzie mógł funkcjonować jako samodzielna instalacja dźwiękowa do prezentowania w przestrzeniach wystawowych obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, związanych z górnictwem.
Dodajmy, że to spektakularne wydarzenie multimedialne, łączące dźwięk przestrzenny, muzykę elektroniczną, elementy górniczej orkiestry dętej oraz archiwum mówionego, a także wizualizację, które będzie prezentowane stacjonarnie i wirtualnie, powstało dzięki środkom finansowym pozyskanym z KPO dla kultury przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Celem programu jest wspieranie twórców, artystów, animatorów, edukatorów i naukowców w sektorze kultury i sektorze kreatywnym, którzy chcą znaleźć nowe sposoby prezentacji dóbr kultury na żywo i przez internet.
Prezentacje „Symfonii Kopalni” planowane są na: 22 listopada br. w sali widowiskowej Siemianowickiego Centrum Kultury, które działa w tamtejszym Parku Tradycji, opartym na obiektach zlikwidowanej kopalni Michał. Dzień później projekt zostanie pokazany w sali konferencyjnej Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Kolejne prezentacje projektu zaplanowano: 24 listopada w nadszybiu Szybu Kościuszko Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, 26 listopada w sali bankietowej Szybu Maciej w Zabrzu, 27 listopada w sali K8 na poziomie 320 m Kopalni Guido oraz 28 listopada w sali głównej Stacji Biblioteka, działającej na dworcu kolejowym w Rudzie Śląskiej-Chebziu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.