Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, jako jedyna instytucja z woj. śląskiego, zostało nagrodzone w konkursie „Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT 2024". Wyniki zostały ogłoszone wczoraj wieczorem, 19 listopada 2024 r. podczas uroczystej gali w Warszawie. Nagrodę dla ŚCWiS odebrał jego dyrektor Robert Ciupa.
W komunikacie prasowym czytamy, że konkurs zorganizowany już po raz XXI przez Polską Organizację Turystyczną wyróżnia najbardziej atrakcyjne i innowacyjne produkty turystyczne w Polsce. Certyfikaty są dowodem uznania dla miejsc i inicjatyw, które nie tylko promują polską turystykę, ale także zachwycają odwiedzających i budują wizerunek naszego kraju jako niezwykłego kierunku podróży.
Wśród laureatów znalazły się wyjątkowe atrakcje, które łączą tradycję, nowoczesność oraz pasję do odkrywania piękna i historii Polski.
W tegorocznej edycji przyznano ZŁOTY CERTYFIKAT POT dla JuraPark - Bałtowski Kompleks Turystyczny oraz CERTYFIKATY POT. Te drugie otrzymali: Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka DCS, Fabryka Robotów - Museum of scrap sculpture, Hortulus Dobrzyca, Muzeum Pamięci Sybiru, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Orientarium ZOO Łódź, Mandoria - Tematyczny Park Rozrywki, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Światowy Geopark Unesco Kraina Wygasłych Wulkanów/Land of Extinct Volcanoes Geopark, Trasa rowerowa Velo Baltica Rowerem przez Pomorze Zachodnie.
Jednym z zadań Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności jest prowadzenie ekspozycji – Muzeum poświęconego strajkowi i pacyfikacji kopalni „Wujek”.
Muzeum mieści się w zabytkowym budynku stojącym obok Pomnika Krzyża, przy skrzyżowaniu ulic Józefa Gallusa i Wincentego Pola. Niegdyś był to kopalniany magazyn odzieżowy, który ma ponad stuletnią historię.
Przed II Wojną Światową w tym budynku napełniano karbidem lampy górnicze, w późniejszych latach służył jako magazyn odzieży roboczej, a 16 grudnia 1981 roku stał się niemym świadkiem tragicznych wydarzeń. To z rampy tego budynku padły śmiertelne strzały w kierunku górników z Kopalni Wujek. Zakończony wieloletni proces i wizja lokalna udowodniły, że kilku członków plutonu specjalnego strzelało do strajkujących górników podczas pacyfikacji właśnie z tego miejsca.
Dziś ekspozycja stała prowadzona jest przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności – instytucję kultury, której zadaniem jest kultywowanie pamięci po tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce 16 grudnia 1981.
Nową wystawę główną w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności otwarto na 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek. Została udostępniona na trzech poziomach zabytkowego budynku dawnego magazynu odzieży roboczej. Ekspozycja jest poświęcona przede wszystkim strajkowi w kopalni w grudniu 1981 r. oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku.
Wyeksponowana została także znajdująca się w budynku rampa, z której 16 grudnia 1981 r. pluton specjalny ZOMO oddał strzały w kierunku strajkujących górników. W części centralnej budynku zaprojektowano przeszklony wykusz ze świetlikiem, umożliwiający zwiedzającym wgląd na teren kopalni. Odtworzona została ceglana elewacja budynku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.