Patrick Etiévant i Sébastien Berrut, francuscy dokumentaliści, od poniedziałku 18 listopada, odwiedzają zakłady Polskiej Grupy Górniczej. To ich kolejna wizyta w Polsce. Z aparatami wybrali się tym razem do kopalni Piast-Ziemowit, Staszic-Wujek i do gliwickiej Sośnicy - informują przedstawiciele PGG.
- Nie powtarzajcie naszych błędów, uwieczniajcie widok swoich kopalń zanim znikną! - przekonują dwaj francuscy pasjonaci fotografii industrialnej.
Patrick Etiévant i Sébastien Berrut kilkanaście lat temu postanowili dokumentować górnicze dziedzictwo Europy i świata. Odwiedzili m.in. Niemcy, Czechy, Polskę, Austrię, Rumunię, Włochy, Belgię, Namibię, Boliwię czy Kubę fotografując szyby wydobywcze zakłady przeróbcze węgla czy instalacje.
Francuzi utrwalili już na zdjęciach prawie wszystkie górnośląskie kopalnie węgla kamiennego. Pasjonują się ich technicznymi ciekawostkami (jak np. unikatowe wozy typu Granby, które wypatrzyli przed laty w Bytomiu). W Wujku skupili się także na historii pacyfikacji strajku z 1981 r.
Polska Grupa Górnicza to największa polska spółka węglowa. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła. Obecnie spółka zatrudnia niespełna 37 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czyli Francuzi już wiedzą że to finisz górnictwa W związkach zawodowych nie byli bo te będą jeszcze trwać wieki.