Wojna w Ukrainie zaatakowanej przez wojska Putina trwa już niemal 1000 dni i sytuacja staje się coraz bardziej groźna dla Polski i Europy. W kraju nadal żyjemy zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, wyłanianiem kandydatów i tym, że PiS-owi grozi utrata ogromnych pieniędzy po decyzji PKW. Na dodatek z powodu choroby jednego z posłów nadal nie wiemy czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Tym 19 listopada żyją media.
* Gazeta.pl: Jeśli wybory parlamentarne odbywałyby się w niedzielę 24 listopada, to wygrałaby je Koalicja Obywatelska z wynikiem 34 proc. PiS mogłoby liczyć na poparcie 30 proc. - wynika z sondażu pracowni Opinia24. Na kolejnym miejscu Konfederacja z 13 proc. głosów. Czwarte miejsce przypadło Lewicy (8,2 proc.), a dopiero piąte Trzeciej Drodze z wynikiem 7,8 proc., czyli poniżej progu wyborczego dla koalicji, który wynosi 8 proc.
* Onet.pl: Gdyby Rafał Trzaskowski był kandydatem KO na prezydenta, wygrałby pierwszą turę z poparciem 40 proc. Radosław Sikorski miałby 28 proc. i przegrałby z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Obaj politycy byliby jednak zwycięzcami II tury, odpowiednio z wynikiem 57 i 54 proc. - wynika z danych opublikowanych przez ugrupowanie.
* TVN24.pl: Państwowa Komisja Wyborcza podjęła uchwałę o odrzuceniu sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości za 2023 rok. Szef PKW Sylwester Marciniak powiedział, że przysługuje prawo złożenia skargi do Sądu Najwyższego w terminie siedmiu dni.
* Rp.pl: Po 1000 dniach od rosyjskiej agresji na Ukrainę polski biznes wciąż liczy na szerokie otwarcie współpracy gospodarczej ze wschodnim sąsiadem. – Jesteśmy w krytycznym momencie dla perspektyw zakończenia tego konfliktu. Ale jeśli zakończy się aktywna faza wojny i dojdzie do zawieszenia broni, to Ukraina stanie się taką szansą dla polskich firm, jak Polska dla niemieckich na początku lat 90.
* Dziennik.pl: Polski złoty, mimo trudnych warunków na rynkach finansowych i znaczących zmian po wyborach prezydenckich w USA, wykazuje odporność. Analitycy Ebury zwracają jednak uwagę, że przyszłe perspektywy dla złotego mogą być mniej optymistyczne.
* Dziennik.pl: Czy tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Chociaż projekt ustawy w tej sprawie cieszy się poparciem wszystkich sił politycznych, Sejm napotkał niespodziewane opóźnienia. Jak ustalił dziennik "Fakt", urlop posła Ryszarda Petru chwilowo zatrzymał prace, ale parlament planuje dodatkowe posiedzenia, by umożliwić Polakom spędzenie Wigilii w domowym zaciszu jeszcze w tym roku.
* Rp.pl: Minister aktywów państwowych: - Czas halucynacji w gospodarce minął. Jeśli dojdziemy do porozumienia z firmą Geely, będziemy produkować w Polsce samochody elektryczne – mówi Jakub Jaworowski.
* TVN24.pl: Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wskazał, że uszkodzenie tamy w Stroniu Śląskim, do którego doszło podczas wrześniowej powodzi, nastąpiło w miejscu, gdzie wcześniej prowadzono prace ziemne związane z układaniem rur. Jak stwierdził inspektor, wykonane prace były bezzasadne, a "wadliwie wykonane kanalizacje kablowe spowodowały katastrofę zapory". W dokumencie mowa jest też między innymi o nieprawidłowościach w dokumentacji.
* Dziennik.pl: Od 2026 roku wszystkie nowo budowane obiekty użyteczności publicznej i budynki mieszkalne wielorodzinne będą musiały spełniać dodatkowe wymogi konstrukcyjne. Piwnice i garaże zostaną zaprojektowane tak, aby mogły pełnić funkcję miejsc doraźnego schronienia. Zmiany te wynikają z nowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która została uchwalona 8 listopada.
* Rp.pl: W Polsce ubyło rasizmu i ksenofobii. Jest nowy raport OBWE. Znacząco spadła w Polsce liczba przestępstw motywowanych nienawiścią – twierdzi Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W te dane powątpiewają polscy działacze antyrasistowscy.
* Gazeta.pl: Uszkodzony został kabel komunikacyjny między Litwą a Szwecją - potwierdził przedstawiciel Telia Lithuanian Broadcasting Corporation LRT. Wcześniej pojawiły się doniesienia o uszkodzeniu kabla między Niemcami a Finlandią.
* TVN24.pl: 1000 dni temu, 24 lutego 2022 roku Rosja zbombardowała dziesiątki strategicznych obiektów w Ukrainie. Po serii nalotów żołnierze rosyjscy rozpoczęli ofensywę lądową z terytorium zaanektowanego Krymu, Białorusi, Rosji oraz z okupowanych obwodów donieckiego i ługańskiego. Tak zaczęła się pełnoskalowa inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Niesprowokowana agresja doprowadziła do ogromnych strat i śmierci setek tysięcy ludzi.
* Gazeta.pl: - Zmiany w rosyjskiej doktrynie nuklearnej zostały opracowane i zostaną sformalizowane w razie potrzeby - zapowiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. To odpowiedź na decyzję USA ws. użycia przez Ukrainę zachodniej broni na terytorium Rosji.
* Rp.pl: Polska spodziewa się napływu dużej liczby ukraińskich uchodźców. Czy powtórzy się exodus Ukraińców do Polski? – Nie wykluczamy fali nowych uchodźców – mówią przedstawiciele służb.
* Onet.pl: Joe Biden dał zielone światło na ataki pociskami na terenie Rosji, a Donald Tusk pisze, że "kolejne tygodnie będą decydujące", jeśli chodzi o "wojnę i naszą przyszłość". Pełnoskalowy konflikt w Ukrainie trwa już tysiąc dni i widać wyraźnie, że zbliża się przesilenie. Co z niego może wynikać? Oto scenariusze, o których najczęściej mówią eksperci.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.