Po rekordowych 7,9 mld ton w 2022 r. produkcja węgla kamiennego w 2023 r. wzrosła o 3,9 proc. do szacowanych 8,2 mld ton, a nawet przekroczyła tę wielkość. Rządy i agencje przewidują, że na tym nie koniec. Popyt na węgiel ciągle rośnie wbrew błędnym przewidywaniom i prognozom – wskazuje w swym raporcie Euracoal.
Całkowity handel węglem, w tym handel transgraniczny drogą lądową, również wzrósł o szacowane 8,4 proc., chociaż globalny rynek węgla morskiego odnotował mniejszy wzrost o około 2,0 proc. do 1,2 mld ton – wskazuje raport.
Rosja przestała publikować dane celne dotyczące eksportu węgla w lutym 2022 r., miesiącu, w którym dokonała inwazji na Ukrainę. W tym raporcie eksport rosyjskiego węgla jest szacowany poprzez agregację danych celnych ze wszystkich krajów, które importują (i deklarują) rosyjski węgiel. W związku z tym dane dotyczące rynku węgla są obecnie mniej wiarygodne niż w ostatnich latach.
Po inwazji na Ukrainę rosyjscy producenci węgla obniżyli ceny, aby skłonić Chiny i Indie do odejścia od importu węgla z Indonezji i Australii. Do końca 2023 r. rabaty zwęziły się do zaledwie 7 proc. w porównaniu z węglem australijskim. Sankcje UE od sierpnia 2022 r. oznaczają, że Chiny stały się największym rynkiem eksportowym Rosji. W 2023 r. Rosja wyeksportowała 75 Mt węgla do Chin, co stanowi wzrost o 60 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak od 1 stycznia 2024 r. Chiny ponownie nałożyły cła w wysokości 6 proc. na węgiel energetyczny i 3 proc. na węgiel koksujący z krajów eksportujących, z którymi nie mają dwustronnych umów o wolnym handlu. Należą do nich Mongolia, Rosja, RPA, Kolumbia, USA i Kanada.
Rosyjski eksport do Chin rzeczywiście spadł w styczniu 2024 r. – piszą analitycy Euracoal- ale handel węglem często zwalnia w okresie Chińskiego Nowego Roku. Korea Południowa, Indie i Turcja to pozostali główni importerzy rosyjskiego węgla, chociaż rząd Korei Południowej radzi kupującym, aby kupowali go gdzie indziej.
Chiny i Indie łącznie odpowiadają za ponad dwie trzecie całkowitego światowego zużycia węgla. W 2023 r. popyt na węgiel w Chinach wzrósł szacunkowo o 4,9 proc. do 4 740 mln ton, przy czym węgiel energetyczny odpowiadał za większość tego wzrostu, ponieważ produkcja energii z węgla wzrosła o prawie 7 proc.
Szacunkowy popyt na węgiel koksujący wyniósł 738 mln ton w 2023 r., o 2,8 proc. więcej niż w 2022 r. Dane z Narodowego Biura Statystycznego pokazują, że chińska produkcja węgla osiągnęła nowy miesięczny rekord w marcu 2023 r., kiedy wydobycie wyniosło 417 mln ton.
Ogólnie rzecz biorąc, chińscy producenci węgla nie nadążali za rosnącym popytem. Chiny zaimportowały 372 mln ton węgla energetycznego transportowanego drogą morską w 2023 r., co stanowi wzrost o 62 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Całkowity import węgla wyniósł 475 mln ton i osiągnął najwyższy w historii poziom, przy czym znaczące nowe wolumeny pochodzą z Mongolii. W tym samym czasie Chiny zakończyły rok z zapasami węgla wynoszącymi 533 mln ton, co odpowiada około 60-dniowym dostawom w niektórych miejscach i jest najwyższym poziomem w historii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.