Problem z bezpieczeństwem energetycznym Polski. Pieniądze dla Polski coraz bliżej. Kryzys w branży moto. Biden zgodził się na atak celów w Rosji.
* Business Insider: - Polska może mieć problem z dotrzymaniem standardu bezpieczeństwa energetycznego - alarmują w najnowszym raporcie Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Jednym z powodów ma być przede wszystkim wygaszanie bloków węglowych.
* Rp.pl: - Największy od kilkudziesięciu lat kryzys w branży moto. Kryzys i spiralę zwolnień nakręcają zmiany na europejskim rynku, w tym spadek popytu na auta spalinowe i parcie UE na rozwój elektromobilności.
* Gazeta.pl: - Do końca listopada zapadanie bardzo ważna dla Polski decyzja. Według nieoficjalnych informacji zatwierdzona ma zostać wypłata 9,4 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla naszego kraju.
* Interia.pl: - Andrzej Duda złożył podpis pod aż czterema ustawami. Jedna z decyzji prezydenta zaowocuje wyższymi cenami w sklepach na wyroby tytoniowe. Wyższa akcyza na papierosy zacznie obowiązywać już od 1 marca 2025 r. Więcej trzeba będzie również zapłacić za płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie.
* „Gazeta Wyborcza”: - O tym, kogo wystawić w wyborach prezydenckich, KO zdecyduje w piątek. Ale jeszcze zanim to się stanie, upubliczni w poniedziałek w południe sondaż, który pokaże potencjał starających się o nominację Rafała Trzaskowskiego i Radosława Sikorskiego.
* Onet.pl: - Na podstawie informacji z Ministerstwa Finansów powstał ranking najbogatszych gmin w kraju. Wbrew pozorom nie znajdują się one w pobliżu wielkich miast. Na czele rankingu znajduje się gmina Kleszczów w woj. łódzkim.
* RP.pl: - Jak informują amerykańskie media administracja Joe Bidena zgodziła się, by Ukraina atakowała cele w głębi Rosji przy użyciu amerykańskiej broni. We wrześniu Władimir Putin ostrzegał, że taka zgoda będzie oznaczać wejście Zachodu w bezpośredni konflikt z Rosją.
*TVN24.pl: - Zmasowany rosyjski atak na Ukrainę zachwiał kruchym porozumieniem grupy G20, które - jak podaje Reuters - udało się wypracować po wielu dniach negocjacji. Źródła agencji poinformowały, że europejscy dyplomaci naciskają na zmianę ustalonego pierwotnie zachowawczego stanowiska, w którym mówiono o "potrzebie negocjacji pokojowych" i nie krytykowano wprost żadnego z krajów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.