Wychwytywanie i wykorzystywanie metanu umożliwia generowanie czystej energii i łagodzenie globalnych zmian klimatycznych – zgodzili się uczestnicy warsztatów na temat najlepszych praktyk w zakresie monitorowania, wychwytywania i wykorzystania metanu w kopalniach węgla.
Już od ponad siedmiu lat działa w Katowicach Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla, którego inicjatorami byli: Główny Instytut Górnictwa, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Państwowy Instytut Geologiczny oraz Instytut Nafty i Gazu. Celem tej eksperckiej organizacji funkcjonującej pod auspicjami Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ jest m.in. opracowywanie nowych metod odzyskiwania i wykorzystania metanu jako cennego źródła energii.
Nowe unijne rozporządzenie dotyczące śledzenia i ograniczania emisji metanu w sektorze energetycznym, wprowadza obowiązki w zakresie pomiaru, raportowania i weryfikacji emisji metanu. Ustalono, że od 2027 r. próg dozwolonych emisji z szybów wentylacyjnych będzie wynosił 5 t metanu na 1000 t wydobytego węgla energetycznego, w 2031 r. spadając do 3 t. W przyszłości limitami mają być także objęte emisje z kopalń węgla koksowego.
7 bm. w Katowicach odbyły się dwudniowe warsztaty na temat najlepszych praktyk w zakresie monitorowania, wychwytywania i wykorzystania metanu w kopalniach węgla. Omówionych zostało wiele tematów, między innymi przepisy unijnego rozporządzenia w sprawie metanu oraz wyzwań, jakie jego wdrożenie może stanowić dla państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym dla polskiego górnictwa. W debacie wzięło udział wielu światowych ekspertów, między innymi z Francji, Serbii, Chin i Stanów Zjednoczonych. Wśród prelegentów był Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW.
Warto wiedzieć, że Jastrzębska Spółka Węglowa jest członkiem Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla w Polsce.
– Cieszę się, że udało nam się w Polsce zorganizować taką konferencję. To okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia wiedzy na temat rozwiązań regulacyjnych, które funkcjonują na świecie. Być może to spotkanie przyniesie nam inspirację i wskaże kierunki działania, które moglibyśmy przyjąć – szczególnie jeśli chodzi o konkretne narzędzia finansowe wspierające górnictwo w zakresie redukcji emisji metanu. Wiemy, że w Stanach Zjednoczonych takie rozbudowane programy dotacyjne już funkcjonują. Ważne, aby przemysł nie został pozostawiony sam sobie. Należy stworzyć warunki, które pozwolą przedsiębiorstwom spełniać wymagania regulacyjne i rozwijać się w sposób zrównoważony – podkreśla Artur Badylak, dyrektor Biura Odmetanowania i Gospodarki Metanem w JSW, jednocześnie przewodniczący prezydium ICE-CMM Poland.
W przeciwieństwie do innych gazów cieplarnianych, metan można przekształcić w energię użytkową. Wychwytywanie i wykorzystywanie metanu umożliwia generowanie czystej energii i łagodzenie globalnych zmian klimatycznych. Odpowiednie technologie dostępne są w każdym sektorze, również w górnictwie. W tym kontekście grupa ekspertów ds. metanu z kopalń węgla i sprawiedliwej transformacji, działająca przy Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych, od dziesięcioleci pracuje nad wspieraniem państw i przemysłu węglowego w skutecznym monitorowaniu, wychwytywaniu i wykorzystywaniu metanu. W tym obszarze Jastrzębska Spółka Węglowa ma się czym pochwalić. 20 uczestników konferencji z Włoch, Chin, Japonii i Stanów Zjednoczonych przyjechało z wizytą do kopalni Budryk. Na terenie szybu VI znajdującego się w Chudowie mieli okazję zobaczyć stację odmetanowania oraz układy kogeneracyjne.
Konferencję zorganizowała grupa ekspertów ds. metanu z kopalń węgla i sprawiedliwej transformacji, działająca przy ONZ, natomiast współorganizatorem było właśnie wspomniane Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla w Polsce.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.