Związkowcy z Grupy Kapitałowej Enea – w tym przedstawiciele strony społecznej z Lubelskiego Węgla Bogdanka – chcą rozpoczęcia prac nad umową społeczną. Jak wskazują, umowa miałaby zapewnić możliwość rozwoju spółek z GK Enea, zachowania miejsc pracy i zabezpieczenia rozwoju regionów.
To jeden z postulatów, z którymi do zarządu GK Enea wystąpili przedstawiciele strony społecznej z energetycznego koncernu. Wcześniej – 7 i 28 października – w Poznaniu odbyły się dwie tury rozmów związkowej delegacji z szefami spółek współtworzących GK Enea.
Po ich zakończeniu strona społeczna wniosła o zaprotokołowanie obszernej konkluzji jako postulatu, który obejmuje realizację wszystkich zgłoszonych na spotkaniu 7 października wątków dotyczących przyszłości spółek.
„Związki zawodowe GK Enea widzą możliwość realizacji zgłaszanych postulatów w dyskusji kluczowych dla przyszłości spółek GK Enea w obszarze wydobycia i wytwarzania jedynie w drodze umowy społecznej w sprawie zachowania miejsc pracy i zabezpieczenia rozwoju regionów, zawartej pomiędzy Rządem RP, Zarządami spółek GK Enea, związkami zawodowymi i samorządami lokalnymi. Zwracamy uwagę, że strategia spółek jest dla nas jedynie informacją o biznesowej stronie podnoszonej na spotkaniu problematyki, natomiast w żaden sposób nie stanowi drogi do realizacji założeń sprawiedliwej transformacji” – napisali przedstawiciele związków zawodowych z GK Enea.
W związku z tym – jak dalej wskazali – żądają wskazania ostatecznego terminu na przedstawienie strategii dla spółek z GK Enea, a także podpisania wspólnego wystąpienia organizacji związkowych oraz zarządów spółek z GK Enea do premiera o natychmiastowe rozpoczęcie prac nad wspomnianą umową społeczną. Umowa miałaby zostać zawarta przez rząd, pracodawców, organizacje związkowe oraz samorządy lokalne z miejsc, gdzie zlokalizowane są zakłady GK Enea, a dokument miałby stanowić gwarancję, że spółki z GK Enea będą rozwijane, a miejsca pracy utrzymane.
– Rozmowy się toczą i mamy nadzieję, że przybliżą nas do wypracowania rozwiązań satysfakcjonujących pracowników zakładów z Grupy Kapitałowej Enea. Wrześniowy protest w Warszawie miał na celu uzyskanie zapewnień ze strony ministra i GK Enea odnośnie utrzymania miejsc pracy w poszczególnych spółkach. Obecnie jesteśmy po dwóch turach rozmów, w których udział wzięli związkowcy oraz prezesi spółek tworzących Grupę Kapitałową Enea. Strona społeczna przedstawiła swoje postulaty i zażądała, by zostały one uwzględnione w strategii GK Enea na najbliższe lata. Strategia powinna zostać przedstawiona pod koniec listopada. Ponadto związki zawodowe wniosły do Zarządu GK Enea o rozpoczęcie prac nad umową społeczną. Uważamy, że powinni się pod nią podpisać przedstawiciele rządu. To dałoby nam pewność co do realizacji zawartych w niej zapisów. Kolejne spotkanie poświęcone tym tematom ma się odbyć 4 listopada – skomentował przebieg rozmów zastępca przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność LW Bogdanka Antoni Pasieczny (cytat za portalem Górniczej Solidarności).
Jak argumentują związkowcy z Solidarności z LW Bogdanka – przeprowadzona 10 września przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych pikieta załóg LW Bogdanka oraz elektrowni w Kozienicach i Połańcu (przedsiębiorstw należących do GK Enea) była pierwszą tak głośną, wspólnie zorganizowaną akcją górników i energetyków od dłuższego czasu. Przypominają, że wśród przedstawionych wtedy postulatów znalazło się m.in. żądanie przedstawienia strategii transformacji GK Enea, oparcia bezpieczeństwa energetycznego kraju na rodzimych surowcach, ujęcia węgla kamiennego jako tak zwanego paliwa przejściowego w „Polityce Energetycznej Polski do 2040 r.” oraz zagwarantowania rynku mocy i innych mechanizmów wsparcia dla bloków węglowych na czas trwania transformacji energetycznej.
LW Bogdanka jest jedyną kopalnią prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec 2023 r. wyniosło 5246 osób (natomiast zatrudnienie w całej Grupie Kapitałowej LW Bogdanka to 6132 osoby). W minionym roku kopalnia wyprodukowała ponad 7 mln t węgla handlowego. Bogdanka to spółka akcyjna notowana na GPW od 2009 r. W 2015 r. weszła w skład kontrolowanej przez Skarb Państwa Grupy Kapitałowej Enea, która ma prawie 65 proc. akcji kopalni.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jaką umowę do zamknięcia i tyle w temacie