W piątek, 8 listopada, ukaże się nowe wydanie Trybuny Górniczej. W numerze piszemy m.in. o planach połączenia ruchów Halemba i Bielszowice w jednoruchową kopalnię oraz robotach przygotowawczych w gliwickiej kopalni Sośnica.
Głównym tematem, na którym skupiamy się w najnowszym numerze Górniczej są plany połączenia ruchów Halemba i Bielszowice w jednoruchową kopalnię Ruda. W środę, 30 października, odbyło się kolejne spotkanie związków zawodowych z władzami Polskiej Grupy Górniczej w tej sprawie. Zgodnie z przedstawionymi przez zarząd PGG planami - w pierwszym etapie zmian, w ciągu sześciu miesięcy do końca 2025 r. stan zatrudnienia w kopalni Ruda obniżyłby się z 5004 do 4385 osób (odpowiednio z 2721 do 2603 w ruchu Halemba oraz z 2283 do 1782 w ruchu Bielszowice). Natomiast na koniec lipca 2026 r. w jednoruchowej kopalni Ruda pracowałoby ok. 2880 osób.
- To, co najważniejsze: nikt z zatrudnionych w kopalni nie straci pracy – to gwarancja wynikająca z umowy społecznej. Każdy, kto będzie chciał pracować w Polskiej Grupie Górniczej, będzie miał możliwość zatrudnienia - zaznaczył b. prezes PGG Leszek Pietraszek. O planach piszemy w tekście otwarciowym pt. „Połączą dwa ruchy”.
Do tematu wracamy również w środku numeru. W tekście pt. „Nieprzekonani do połączenia ruchów” przedstawiamy perspektywę strony związkowej. - Argumenty zarządu nie do końca nas przekonały, zwłaszcza naszych kolegów z Bielszowic. Na końcu dyskusja była już bardzo nerwowa. Związkowcy z Bielszowic zapowiedzieli, że będą szukać innych rozwiązań. Dla nas, jako strony związkowej, największym problemem jest utrata miejsc pracy nie tylko w samej kopalni, ale też w firmach współpracujących z górnictwem. To poważna strata dla miasta - uważa Artur Braszkiewicz, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w ruchu Halemba KWK Ruda i wiceprzewodniczący zarządu regionu Śląsko-Dąbrowskiej NSZZ Solidarność.
W tym numerze zaglądamy na gliwicką kopalnię Sośnica, gdzie górnicy zbroją perspektywiczne fronty robót eksploatacyjnych na kolejne lata. Roboty przygotowawcze koncentrują się obecnie w czterech przodkach. Szczegóły nasi Czytelnicy znajdą w artykule pt. „Kombajny poszły w ruch”.
Do finału zmierza organizowany przez PGG konkurs „Pracuję bezpiecznie”. Ponad 50 osób wystartowało w półfinale konkursu, który cieszy się coraz większym powodzeniem. Półfinał odbył się 5 listopada w Izbie Tradycji kopalni Piast-Ziemowit Ruchu Ziemowit. Do finału, który odbędzie się 15 listopada dostało się 10 najlepszych uczestników.
W dziale Po Szychcie przedstawiamy sylwetkę Jana Woźniaka. Woźniak to chodząca encyklopedia dziejów gliwickiej kopalni Sośnica. Emerytowany inżynier górnik stworzył jedyną w swoim rodzaju izbę tradycji. Jest jej kustoszem i wciela się w rolę przewodnika. Bohater artykułu pt. „Szlakiem historii Sośnicy” włożył w przygotowanie ekspozycji wiele serca i osobistego zaangażowania, a także własnej wiedzy o górnictwie i jego historii. Dziś izba gotowa jest już na przyjęcie zwiedzających. Po uprzednim umówieniu można zobaczyć zgromadzone w niej eksponaty we wtorki po południu, w środy i czwartki od rana do godziny 15.00 oraz w każdą drugą sobotę miesiąca.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium https://nettg.pl/premium.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.