Bank Światowy ocenia, że wyznaczony na 2049 r. termin zakończenia procesu odchodzenia od węgla powinien zostać skrócony. Taka jest konkluzja opublikowanego właśnie Krajowego Raportu Klimatyczno-Rozwojowego (CCDR) dla Polski sporządzonego przez ekspertów tej instytucji.
Według wyliczeń ekspertów z Banku Światowego dekarbonizacja gospodarki Polski do 2050 r. pochłonie ok. 450 mld USD.
Krajowy Raport Klimatyczno-Rozwojowy dla Polski wskazuje, że przyspieszenie dekarbonizacji może pomóc pobudzić wzrost gospodarczy w Polsce, zwiększyć konkurencyjność kraju i chronić mieszkańców przed szkodliwym wpływem zanieczyszczenia powietrza.
Bank Światowy zakłada w swym raporcie, że Polska jest w stanie zmobilizować środki finansowe na inwestycje konieczne dla realizacji celów rozwojowych i klimatycznych, ale ich osiągnięcie warunkowane jest także wdrożeniem reform, a osiągnięcie celu UE w zakresie zerowych emisji netto do 2050 r. może powiększyć Produkt Krajowy Brutto o co najmniej 4 proc.
Z kolei redukcja zanieczyszczenia powietrza spowodowana dekarbonizacją może przynieść korzyści zdrowotne szacowane na 1,4 proc. PKB w tym okresie.
Zdaniem ekspertów Banku Światowego środki publiczne i unijne są w stanie zaspokoić mniej niż połowę niezbędnych potrzeb inwestycyjnych, kluczowa będzie zatem mobilizacja kapitału prywatnego w odpowiedniej skali.
"Będzie to wymagało pogłębienia rynków kapitałowych w celu zasypania luki finansowania, zwiększenia zainteresowania inwestorów instytucjonalnych inwestycjami w obszarze środowiska, inwestycji społecznych i ładu korporacyjnego oraz wykorzystanie formuły partnerstwa publiczno- prywatnego do finansowania infrastruktury niskoemisyjnej" – podkreśla dalej w swym raporcie Bank Światowy.
Kluczowymi czynnikami pozwalającymi osiągnąć zerowe emisje netto do 2050 r. będzie – jak podkreślili eksperci - całościowa transformacja systemu energetycznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Twój komentarz czeka na zatwierdzenie przez moderatora
Każde pieniądze są warte zamknięcia raz na zawsze tego czarnego bajzlu.
Dobrze jest - 450 mld USD za wiatr i słońce. Czemu tak mało? Pytam jako podatnik, który to spłaci.