Donald Trump po powrocie do Białego Domu zamierza wycofać wszelkie ograniczenia wydobycia surowców. Chodzi o węglowodory z pokładów łupkowych oraz węgiel. W czasie kampanii unikał tematu porozumienia paryskiego w sprawie globalnej polityki klimatycznej. Wcześniej był jej zawziętym krytykiem. Czy świat wróci do surowców kopalnych, a Europa i jej gospodarka zostaną z ręką w „nocniku"?
Prezydent-elekt, bo za takiego 6 listopada uznał się Donald Trump, twierdzi, że rozwój sektora wydobywczego to źródło dobrze płatnych miejsc pracy, których w USA brakuje. A te obiecał swoim wyborcom.
Nie wiadomo, jak plany prezydenta-elekta wpłyną na rozwój eksportu węglowodorów z USA do Europy, gdzie ceny są obecnie mniej atrakcyjne dla dostawców gazu skroplonego niż w Azji. To w obliczu konfliktu na Ukrainie i embarga na surowce z Rosji, może stawiać nas w kłopotliwej sytuacji.
Trump zapowiedział także, że chce nałożyć cła w wysokości nawet na 20 proc. na wszystkie towary importowane do Stanów Zjednoczonych. Byłby to gwałtowny wzrost w porównaniu z obecną średnią 2 proc. na towary nierolnicze lub tak zwane przemysłowe, z których połowa, według rządu, wjeżdża do USA bez cła.
W mediach pojawia się także kwestia stosunku Trumpa do Ukrainy i wojny wywołanej przez Putina. Podkreśla się, że warte biliony dolarów zasoby mineralne Ukrainy, w tym tytanu, grafitu i litu, mogą być kartą przetargową podczas rozmów prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z Trumpem.
New York Times przywołuje dane z 2022 r. kanadyjskiej firmy konsultingowej SecDev, która oszacowała wartość zasobów mineralnych Ukrainy na 26 bln dol. Składa się na to węgiel, gaz i ropa naftowa. Na terytorium Ukrainy znajdują się również zasoby strategiczne — w tym ok. 7 proc. światowych rezerw tytanu, 20 proc. rezerw grafitu i 500 tys. ton litu, niezbędnego do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych.
Jako, że prezydent Ukrainy Zełenski „nie ma złudzeń co do tragicznych konsekwencji utraty amerykańskiej pomocy wojskowej", do czego może dojść po zwycięstwie kandydata Republikanów, te zasoby to niewątpliwy atut.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.