W poniedziałek, 4 listopada br., w siedzibie małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, odbyło się spotkanie przedstawicieli Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie i WIOŚ - poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Omówiono wyniki kontroli zakładów górniczych prowadzonych przez oba organy w 2024 r. oraz przykłady najczęstszych naruszeń przepisów środowiskowych. Ustalono dalsze kierunki współpracy oraz prowadzenia działań kontrolnych w 2025 r., m.in. w zakresie gospodarki odpadami wydobywczymi.
Spotkanie zorganizowano w ramach realizacji porozumienia pomiędzy prezesem Wyższego Urzędu Górniczego a Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska.
WUG jest centralnym urzędem administracji rządowej, nadzorowanym przez ministra przemysłu. Urzędem kieruje prezes, którego powołuje i odwołuje premier. Głównym zadaniem Wyższego Urzędu Górniczego oraz podległych mu okręgowych urzędów górniczych jest nadzór i kontrola zakładów górniczych w Polsce w celu ochrony życia i zdrowia górników, ochrony środowiska na terenach eksploatacji górniczej, a także rekultywacji gruntów pogórniczych.
WUG w Katowicach ustanowiony został rozporządzeniem Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z 24 czerwca 1922 r. Ten dzień uznaje się za powstanie współczesnego polskiego nadzoru górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.