W poniedziałek, 4 listopada, w Szczyrku rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMTECH 2024. To już 25. edycja konferencji, której organizatorem jest Instytut Techniki Górniczej KOMAG.
Konferencję otworzył i uczestników powitał m.in. dyrektor ITG KOMAG Dariusz Prostański.
- Konferencja jest poświęcona tematyce górnictwa, zrównoważonego rozwoju oraz oczywiście – innowacji, nie tylko w górnictwie. Jest dla nas wielkim zaszczytem gościć państwa na Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH. Mamy, jak co roku, gości z zagranicy, mamy również wiele ciekawych referatów. Już 25. raz spotykamy się na tej konferencji, dzielimy się z państwem wynikami naszych badań, naszych wdrożeń i naszych nowych pomysłów. Dzisiejsze spotkanie, które otwieramy, to niezwykła okazja do zgromadzenia ekspertów, praktyków oraz liderów przemysłu, którzy przez wymianę wiedzy i doświadczeń wspólnie tworzą przyszłość górnictwa w kontekście dynamicznej transformacji energetycznej. Tematy, które poruszamy podczas konferencji – od wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem i środowiskiem, po nowoczesne technologie w górnictwie – pokazują, że nasza branża jest w stanie dostosować się do współczesnych wymogów i wyzwań – mówił do zgromadzonych dyrektor Prostański.
Konferencję rozpoczął panel dyskusyjny „Górnictwo na rozdrożu: innowacje, zrównoważony rozwój i nowe wyzwania w erze transformacji energetycznej”. W dyskusji wzięli udział: prezes Południowego Koncernu Węglowego Łukasz Deja, dyrektor Instytutu Technologii Paliw i Energii Aleksander Sobolewski, dyrektor ITG KOMAG Dariusz Prostański, dyrektor Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach Mirosław Skibski oraz kierownik Działu Technologii Górniczej i Analiz w Lubelskim Węglu Bogdanka Dawid Osowski. Dyskusję poprowadziła prezes Wydawnictwa Gospodarczego Anna Zych.
Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMTECH 2024 potrwa do 6 listopada. Współorganizatorami konferencji są: Hydraulics and Pneumatics Resarch Institute oraz Oddział Gliwicko-Zabrzański Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Patronat honorowy nad konferencją objęło Ministerstwo Przemysłu oraz Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.
„Celem konferencji jest prezentacja najnowszych osiągnięć naukowych, badawczych i technicznych w dziedzinie nowoczesnego górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie wykorzystania innowacyjnych technik i technologii jak i rozwiązań zielonych, praktycznych dla biznesu i mieszkańców Śląska” – wskazują organizatorzy imprezy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.