2 grudnia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) Orlenu ma zająć się sprawą roszczeń o naprawienie szkód wyrządzonych przez były zarząd spółki w czasach prezesury Daniela Obajtka. Posiedzenie odbędzie się w siedzibie koncernu w Płocku.
Ogłaszając w środę zwołanie na 2 grudnia NWZ Orlenu, spółka podała w komunikacie giełdowym, że w porządku planowanych obrad umieszczono punkt “dotyczący podjęcia uchwały w sprawie roszczeń o naprawienie szkód wyrządzonych przy sprawowaniu zarządu przez byłych członków zarządu“.
W zapowiedzi obrad akcjonariuszy Orlenu podkreślono, że zgodnie z Kodeksem spółek handlowych postanowienie dotyczące takich roszczeń wymaga uchwały walnego zgromadzenia.
Orlen w uzasadnieniu projektu uchwały zaznaczył jednocześnie, że obecnie toczą się śledztwa “w sprawie działań i zaniechań byłych członków zarządu, które miały miejsce w latach 2018-2024“ i mogły wyrządzić szkodę spółce, w tym wielkich rozmiarów. Spółka wspomniała także, że prowadzone są w niej liczne audyty i kontrole “wyniki których wskazują na istotne nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków“ w okresie sprawowania funkcji przez członków byłego zarządu - w tym kontekście wymieniono 13 osób.
Wśród wymienionych znaleźli się prezes Orlenu od lutego 2018 r. do lutego 2024 r. Daniel Obajtek, a także Armen Artwich, Adam Burak, Patrycja Klarecka, Zbigniew Leszczyński, Krzysztof Nowicki, Robert Perkowski, Wiesław Protasewicz oraz Michał Róg, Piotr Sabat, Jan Szewczak, Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Józef Węgrecki. Spółka oceniła, że działania tych osób skutkowały powstaniem szkód w jej mieniu. Wskazano też, że “przebieg audytów i postępowań karnych wskazuje na sprawy, które mogą być źródłem przyszłych roszczeń“.
Sprawy te, jak wyliczył Orlen, obejmują m.in. zaniżanie cen paliw, dokonywanie nieuzasadnionych wydatków na podstawie umów sponsoringowych i umów darowizny, dokonywanie przez członków zarządu nieuzasadnionych wydatków reprezentacyjnych, podjęcie niekorzystnych decyzji dotyczących inwestycji rzeczowych i kapitałowych, w tym zakupu kontrolnego pakietu akcji Ruch, jak również dokonanie nieuzasadnionych wydatków z tytułu umów o usługi detektywistyczne i usługi doradcze oraz działań związanych ze spółką Orlen Trading Switzerland. “Decyzja Walnego Zgromadzenia dotyczyć ma naprawienia szkód wyrządzonych Spółce przy sprawowaniu zarządu przez wskazanych wyżej członków zarządu. Na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia, o podjęcie której się zwracamy, spółka - działający w jej imieniu zarząd - będzie mogła podjąć wszelkie kroki, na drodze sądowej, umożliwiające dochodzenie przysługujących jej roszczeń odszkodowawczych“ - wyjaśnił Orlen w uzasadnieniu projektu uchwały na NWZ.
Spółka podkreśliła, że “ogólny charakter uchwały pozwoli zarządowi na dochodzenie roszczeń dotyczących wszelkich szkód, jakie powstały, choćby nie były jednoznacznie określone w dacie jej podjęcia, bez konieczności każdorazowej akceptacji przez Walne Zgromadzenie“.
W uzasadnieniu Orlen stwierdził, że “zarówno liczba stwierdzonych dotąd nieprawidłowości, jak i konieczność dalszego prowadzenia audytów, kontroli oraz postępowań karnych, uzasadniają przedstawienie akcjonariuszom na Walnym Zgromadzeniu wniosku o powzięcie uchwały o zaproponowanej treści“. “Mając na uwadze powyższe okoliczności, zwracamy się o podjęcie uchwały w sprawie roszczeń o naprawienie szkód wyrządzonych przy sprawowaniu zarządu przez byłych członków zarządu“ - podała jednocześnie spółka.
Według opublikowanego w środę ogłoszenia w sprawie obrad NWZ Orlenu, które zwołano na 2 grudnia, w porządku tego posiedzenia znalazły się też projekty uchwał dotyczące wyrażenia zgody na zbycie przez spółkę sieci automatów paczkowych, stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki, poprzez jej wniesienie do spółki zależnej jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym oraz dotyczące ustalenia tekstu jednolitego statutu koncernu.
Jak wynika z zapowiedzi, NWZ Orlenu rozpocznie się 2 grudnia o godz. 11.00 w siedzibie spółki - w budynku Centrum Administracji w Płocku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.