Wartość 50 największych firm górniczych na świecie to 1,5 biliona dolarów, co oznacza wzrost o 76 miliardów dolarów w porównaniu z poprzednim kwartałem, gdyż spółki wydobywające złoto pną się w rankingu – informuje portal mining.com, którego dziennikarze przygotowali ranking TOP 50. Wśród tych najcenniejszych spółek wydobywczych jest i polska. To KGHM.
Łączna wycena rynkowa największych spółek górniczych świata wzrosła w ujęciu rocznym o 8 proc. do końca września i pomimo dobrej passy jest nadal o 240 mld dolarów niższa niż szczyt osiągnięty w drugim kwartale 2022 r. W tym wartość spółek zajmujących się metalami szlachetnymi wzrosła w ciągu kwartału o 42 miliardy dolarów, czyli 16 proc. Najlepiej radzą sobie spółki zajmujące się złotem.
Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje górniczy gigant z Australii – BHP Group. Drugie także należy do tego kraju. To grupa Rio Tinto. Na podium znalazła się też meksykańska Southern Copper. Kolejne miejsca zajmują amerykańska Freeport-McMoRan, szwajcarska Glencore, chińska Zijin Mining, amerykańska Newmont, brazylijska Vale, saudyjska Ma’aden oraz indonezyjska Amman Mineral.
KGHM jest na 49. miejscu w tym prestiżowym zestawieniu. I w gronie najbardziej cennych firm wydobywczych jest jedyną polską spółką. Przypomnijmy, to spółka strategiczna, jedna z największych polskich spółek Skarbu Państwa. Według danych podawanych przez spółkę KGHM jest szóstym producentem miedzi elektrolitycznej (około 500-550 tys. ton) oraz pierwszym co do wielkości wytwórcą srebra na świecie. W mniejszych ilościach KGHM produkuje także złoto, koncentrat palladu i platyny, ołów, a także metale ziem rzadkich. Ma projekty górnicze w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Jest członkiem prestiżowego indeksu publikowanego przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Zatrudnia 34 tys. osób.
Najwięcej w zestawieniu jest spółek kanadyjskich – aż 12. Na drugim miejscu są chińskie firmy wydobywcze – 8. Trzecie miejsce ex aequo należy do USA i Australii – po 5, a czwarte do Wielkiej Brytanii – 3.
Jeśli chodzi o wartość spółek, to prym wiodą Australijczycy – 22,4 proc., następnie Kanadyjczycy – 17,2 proc. i Chińczycy – 13,1 proc. Czwarte miejsce zajmuje USA – 10,8 proc., a piąte Meksyk – 6,1 proc.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.