Spada produkcja gazu łupkowego w USA. Tegoroczna produkcja obniżyła się do 2,3 mld m sześc. dziennie. Odpowiada to wydobyciu 630 mld m sześc. w całym okresie od stycznia do września.
Gaz łupkowy to 79 proc. obecnej produkcji gazu ziemnego w USA. Nieznacznie wzrosła natomiast klasyczna metoda ekstrakcji gazu. Całkowita produkcja suchego gazu ziemnego, skorygowana o ciekłe węglowodory, w Stanach Zjednoczonych od stycznia do września 2024 r. wyniosła średnio 2,925 mld m sześc. dziennie, co oznacza zasadniczo niezmieniony poziom w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r.
Spadek wydobycia gazu łupkowego w br. wynikał głównie ze spadku wydobycia na złożach Haynesville i Utica. W przypadku złoża Haynesville, które zlokalizowane jest w północno-wschodnim Teksasie i północno-zachodniej Luizjanie, nastąpił spadek o 12 proc. Górnicy ze złoża Utica w Ohio odnotowali 10-procentowy spadek. Według amerykańskiego EIA kilka tamtejszych przedsiębiorstw ograniczyło produkcję w odpowiedzi na historycznie niskie ceny gazu ziemnego.
Referencyjna cena gazu w Henry Hub spadła o ponad 70 proc. w porównaniu ze szczytem osiągniętym w sierpniu 2022 r. i obecnie kształtuje się na poziomie ok. 2,50 USD za milion jednostek cieplnych (MMBtu). Dlatego wydobycie gazu z głębokich odwiertów na złożach Haynesville i Utica przestaje się opłacać. Dowodem może być zmniejszenie liczby eksploatowanych platform. Na polu Haynesville we wrześniu odnotowano najniższy poziom wydobycia od połowy 2020 r.
Natomiast gaz ziemny wydobywany w zachodnim Teksasie i południowo-wschodnim Nowym Meksyku wydobywany jest wraz z ropą naftową, której cena jest nadal atrakcyjna. Dlatego w tym roku rośnie tu także wydobycie gazu ziemnego wraz ze wzrostem wydobycia ropy – wskazują eksperci.
Amerykańska EIA szacuje, że całkowita produkcja suchego gazu ziemnego w USA w tym roku wyniesie średnio 2,931 mld m sześc. dziennie, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z 2,939 mld w ub.r. W przyszłym roku wydobycie może nieznacznie wzrosnąć do 2,962 mld m sześc. dziennie.
Stany Zjednoczone importują rurociągiem z Kanady od 0,14158 do 0,1699 mld sześc. m gazu dziennie i podobną ilość eksportują do Meksyku. Eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) ustabilizował się na poziomie 340 mln m sześc. dziennie w ciągu ostatniego półtora roku. Stany Zjednoczone zajmują tym samym pozycję największego eksportera LNG. Duża część eksportu trafia na rynki europejskie, gdzie konkuruje o udziały w rynku z rosyjskim i katarskim LNG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.