Janosch tegorocznym laureatem honorowej nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. Podczas trwającego Festu Literackiego „Kakauszale” pisarzowi przyznano tytuł „Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXIV” i symboliczną „Tabulkę”. – Laureat w swej twórczości podejmując temat ziemi rodzinnej czyni to z sarkazmem i szorstką dobrocią. I miłością oczywiście. Sam o sobie mówi: czuję się Ślązakiem, to moja narodowość, to moja religia – uzasadnia nagrodę Krystian Gałuszka, dyrektor MBP. Pamiątkowa tablica z nazwiskiem Janoscha zostanie wmurowana na Placu Tuzów przy zabytkowym dworcu kolejowym w Chebziu, w tzw. Bibliogrodzie - informuje Urząd Miejski w Rudzie Śląskiej.
Janosch (Horst Eckert) urodził się w 1931 r. na Zaborzu - Porembie, dzielnicy Zabrza. Jego ojciec Johann był hutnikiem. Matka Hildegard, z domu Glodny, była osobą bardzo religijną. W 1944 roku w wieku 13 lat Janosch zaczął pracę w fabryce jako ślusarz. 1 czerwca 1945 roku rodzina została wysiedlona do Niemiec. W 1946 roku tzw. „komisja weryfikacyjna” przyznała rodzinie Eckertów obywatelstwo polskie. Obecnie Janosch od lat mieszka na Teneryfie.
W komunikacie czytamy, że laureat „Tabulki” ma na koncie 12 milionów egzemplarzy wydanych książek, przetłumaczonych na 40 języków. Jednak jedna książka przykuła uwagę członków kapituły w sposób szczególny - „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” - historia o losach mieszkańców Górnego Śląska od lat 30. do 50. XX wieku.
- Książka o mikrokosmosie, którego nazwa to Familok, wgryzła się w śląską przestrzeń literacką tak głęboko, że trudno czasem w innych opowieściach literackich odnaleźć jej bijące tętno. I pomimo wielu zdarzeń literackich, kontynuujących na różnych poziomach jej narrację, oryginał dalej zachwyca, choć przy czytaniu momentami bardzo boli. I jakże często po jej przeczytaniu czytelnik znający kod familoka zanim odłoży książkę musi ją przytulić do piersi i tak przez chwilę potrzymać, aby ten jej ból i szorstkość utopiona w bezgranicznych pokładach tkliwości, skryta za jakże gęsto tkanym suknem dowcipu, wybrzmiała jak chce poeta, wanilią na nieboskłonie, układającą się w napis „przonie” – rozważa Krystian Gałuszka.
Powieść ta została wydana w 1970 r. i przetłumaczona na język polski w 1974 r. W 2004 r. została przeniesiona na deski sceniczne przez Teatr Korez z Katowic. Reżyserem spektaklu i odtwórcą głównej roli jest Robert Talarczyk.
„Tabulka” to wyróżnienie honorowe dla najlepszego śląskiego autora, przyznawane corocznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej. Sama nagroda wykonana jest z płyty granitowej, która po wręczeniu zostaje wmurowana w Bibliogrodzie, czyli na Placu Tuzów przy Stacji Biblioteka – głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej (autor otrzymuje wersję Tabulki w formie statuetki).
Do tej pory „Tabulkę” otrzymali: Henryk Waniek (MMXV), ks. Jerzy Szymik (MMXVI), Zbigniew Kadłubek (MMXVII), Kazimierz Kutz (MMXVIII), Szczepan Twardoch (MMXIX), Tadeusz Sławek (MMXX), Lech Majewski (MMXXI), Alojzy Lysko (MMXXII) i Zbigniew Rokita (MMXXIII). Gala wręczenia „Tabulki” odbywa się w ramach Festu Literackiego „Kakauszale”, który w tym roku ma swoją dziesiątą edycję.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.